FaceBook

Kampania szczepień dla dzieci w Rogu Afryki

Kampania obejmuje szczepienia przeciwko odrze, polio, dystrybuowana jest również witamina A i tabletki odrobaczające. Celem akcji jest zapewnienie dzieciom możliwie jak największej ochrony przeciw zabójczym chorobom takim jak odra, która dla niedożywionych dzieci może być śmiertelna w skutkach.

Kampania szczepień rozpoczęła się w zeszłym tygodniu w południowej Somalii, gdzie szczepieniami objętych jest tylko 26% ludności (najniższy wskaźnik na świecie).
Od minionego czwartku 40 tys. dzieci poniżej piątego roku życia oraz 46 tys. kobiet zostało objętych programem szczepień w ośmiu dzielnicach Mogadiszu. UNICEF, przy współpracy
z WHO, ma zamiar rozszerzyć kampanię szczepień na inne, dotknięte przez klęskę suszy regiony. Plan zakłada zwiększenie zasięgu szczepień przeciw odrze, aby dotrzeć z pomocą
do 2,5 mln dzieci.

W Mogadiszu potwierdzono wystąpienie przypadków zachorowań na odrę. Ofiary suszy
w Rogu Afryki cierpią również z powodu ostrej biegunki. Ogromnym wyzwaniem
dla UNICEF jest dotarcie z pomocą do dzieci, które cały czas są w ruchu, przemieszczają się lub są przesiedlane.

To jest walka o przetrwanie – powiedział Elhadj As Sy, Dyrektor Regionalny UNICEF w Afryce Wschodniej i Południowej. Dzieci umierają nie tylko dlatego, że nie mają wystarczającej ilości pożywienia. To niedożywienie powoduje, że są osłabione i dlatego bardziej podatne na choroby.

Kampania szczepień w północnej Kenii potrwa do piątku. Planowane jest jej przedłużenie
i dotarcie z pomocą dla uchodźców przebywających w obozie w Dadaab na początku sierpnia. UNICEF wspiera działania lokalnych społeczności mające na celu informowanie ludzi o tym, jak ważne i niezbędne są szczepienia.

UNICEF szacuje, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy potrzebnych będzie około 300 mln USD na pomoc humanitarną dla ofiar suszy i klęski głodu w Rogu Afryki. UNICEF dokłada wszelkich starań, aby zapewnić możliwie jak największe wsparcie obejmujące nie tylko działania profilaktyczne, ale także opiekę medyczną, lekarstwa i szczepionki.

UNICEF w Polsce prowadzi zbiórkę na rzecz ofiar klęski głodu w Rogu Afryki. Do tej pory zebraliśmy już ponad 180 tys. zł!

JAK POMÓC?

Wpłać darowiznę ONLINE lub zrób przelew na konto akcji:
73 1020 1013 0000 0102 0151 5907 (wydrukuj przekaz) i podziel się informacją o potrzebie pomocy ze swoimi znajomymi!

{vmgallery id=50}

Data publikacji: 26.07.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.