FaceBook

Kenia inaczej, część III. Szczepienia

Kenia widziana inaczej, z dala od turystów. Zobaczyłem inną twarz Kenii, dotkniętej kryzysem - wypadkową również i tego co dzieje się w Rogu Afryki i w obozie Dadaab, gdzie obecnie przebywa ponad 470 tysięcy uchodźców z Somalii… - pisze Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Z dr Iris Mariao oraz Margaret Gwada ruszamy dalej z Lodwar w stronę jeziora Turkana do Lobolo – Namukuse – Longech, gdzie UNICEF prowadzi program „wodny” i szczepienia lokalnej ludności.

To jedna z najbardziej wyniszczonych przez suszę i ciągle powracające epidemie cholery części Turkany. Rejon ten jest pod szczególną opieką zespołu medycznego UNICEF
i miejscowego szpitala w Lodwar. Bardzo szybko przekonuję się, że wyznaczanie czasu przejazdu czy też umawianie się na określoną godzinę, nie ma specjalnie sensu. Zmieniające się warunki podczas jazdy, nagłe obsunięcie się drogi, to rzeczy tak naturalne jak
i niebezpieczne. Jazda na pamięć nie ma żadnego sensu, bardzo szybko można pojechać nowym „skrótem”, który okaże się najdłuższym objazdem. Cierpliwość, uwaga i pełna koncentracja to konieczne cechy podczas takiej podróży, zwłaszcza w tym rejonie (zdjęcia
w galerii nr 1-7).

dscn4235male

dscn4238male

Oczywiście towarzyszy nam 4-osobowa ochrona i żartów nie ma (8 i 9). Zastanawiam się po drodze, jak bardzo są oni skuteczni, ale panujący upał, szwankująca klimatyzacja
w samochodzie (na zewnątrz ok. 48st C) zasysająca piasek, kieruje moje myśli w zupełnie inną stronę.

dscn4251male

W drodze traci się poczucie czasu. W tych warunkach 2 godziny wydają się być dwa razy dłuższe. Z jednej strony monotonia krajobrazu, fatamorgana po raz kolejny oddala od nas jeziora Turkana. Trochę sceny jak z „W pustyni i w puszczy”, choć muszę przyznać, że warunki nasze „luksusowe” – jazda przy otwartym oknie jednak nie jest możliwa. Gorące powietrze zwyczajnie parzy, no ale łaska z nieba spływa i na nas: klimatyzacja, choć na wolnych obrotach, znowu zaczyna działać. Elijah Kamau, nasz kierowca, patrzy na mnie, jakby chciał powiedzieć ”popatrz, kręciłem we wszystkie strony non-stop i naprawiłem!”. Aby poprawić mu humor twierdzę, że fach mechanika samochodowego ma w ręku – bezrobocie mu nie grozi. Uśmiecha się od ucha do ucha, błyskając śnieżnobiałymi zębami (10).

dscn4368male
Elijah Kamau i Runar Soerensen

Jesteśmy u celu, w przychodni w Namukuse. Dr Iris zadowolony, bo w miarę punktualnie, choć prowadzący akcję kontroli i szczepień dr Ewalan Paul zebrał wszystkich poza przychodnią.....3 km pod palmą, bo tam zbawienny cień i wszyscy się zmieszczą (11-13).

dscn4263male

dscn4264male

Zawsze zaczyna od sprawdzenia wagi małego pacjenta (14), a pełna dokumentacja kontrolna gwarantuje konsekwentne działania, historię szczepień i chorób (15).

426male
Ważenie kontrolne

dscn4265male

Cały podległy mu region dr Ewalan wizytuje 3 razy w tygodniu. W różnych miejscach, ale
w takich samych warunkach, chyba, że spadnie deszcz. Dr Iris Mariao jeszcze sam wszystko sprawdza, rozmawia z pacjentami (16 i 17).

dscn4271male

dscn4273male

Zalecone szczepienia wykonuje dr Emuraia. Syn Akai-Ekal otrzymuje też paczki jedzenia terapeutycznego Plumpy Nut (18).

dscn4268male

Zapas lekarstw i szczepionek wystarczy dla następnych, a przychodnia i punkt medyczny będą czynne znowu za 3 dni (19 i 20).

dscn4285male
Zapas leków

dscn4288male
Budynek "przychodni"

Jedziemy dalej, a nasi opiekunowie z bronią zadowoleni. Dochodzi do pierwszych gestów wzajemnej sympatii - przecież nic się nie wydarzyło lub my o tym po prostu nie wiemy (21).

dscn4292male

Na kolejną część relacji zapraszamy za tydzień, w piątek!

Kliknij, aby przeczytać pierwszą część relacji z Kenii

Kliknij, aby przeczytać drugą część relacji z Kenii

{vmgallery id=61}

Data publikacji: 02.12.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.