FaceBook

Kolejny transport UNICEF dotarł do Port-au-Prince

W obecnej sytuacji kluczowe jest zapewnienie mieszkańcom miasta dostępu do pitnej wody. Do pracowników UNICEF, którzy są na miejscu od początku katastrofy dołączyli eksperci specjalizujący się w uzdatnianiu i dostawach wody w rejonach klęsk żywiołowych. Brak czystej wody oznacza wzrost zachorowań na cholerę i inne choroby zakaźne, które w tak fatalnych warunkach sanitarnych są śmiertelne. Ogromnym zagrożeniem dla dzieci jest odwodnienie organizmu z powodu biegunki, dlatego w transporcie UNICEF znalazły się lekarstwa przeciwko odwodnieniu (tzw. ORS, Oral Rehydratation Salts).

Sytuacja w Port-au-Prince jest niezwykle trudna. Aby ułatwić dostarczanie pomocy humanitarnej miasto zostało podzielone na 17 stref. ONZ szacuje, że natychmiastowej pomocy potrzebuje ponad 200 tysięcy rodzin. Połowa mieszkańców Haiti nie ukończyła jeszcze 18 lat. Bardzo utrudnione jest dotarcie do tych rejonów miasta, gdzie zawaliło się ponad 90% budynków.

Praca UNICEF koncentruje się nad zapewnieniem dostaw żywności terapeutycznej dla dzieci. W miejscowości Jacmel UNICEF rozdystrybuował 2,5 tysiąca podstawowych zestawów do gotowania z istniejących zapasów. Jednym z największych problemów jest również identyfikacja i rejestracja dzieci, które zostały rozdzielone z krewnymi albo osierocone. Razem z organizacją "Save the children" oraz innymi organizacjami humanitarnymi UNICEF będzie koordynował rejestracje dzieci oraz poszukiwania rodzin.

UNICEF Polska organizuje pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti.

Data publikacji: 17.01.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.