FaceBook

Konflikt w Syrii zniszczył życie milionów dzieci

Konflikt w Syrii zniszczył życie milionów dzieci

© UNICEF/Rashidi

Wojna domowa w Syrii trwa już prawie 4 lata. Konflikt ten zniszczył życie milionów dzieci i młodych ludzi. Istnieje poważne ryzyko, że będzie można ich uznać za stracone pokolenie.

UNICEF, UNHCR, Mercy Cops, Save the Children i World Vision International, które wspólnie udzielają pomocy syryjskim uchodźcom, podkreślają, że niekończące się akty przemocy, przesiedlenia, pogorszenie zdrowia oraz brak dostępu do edukacji mają poważny wpływ na psychikę milionów dzieci.

Przez ponad trzy straszne lata, miliony niewinnych dzieci doświadczają dzieciństwa, które nie powinno być niczyim udziałem. Dzieci te nie mogą zaznać kolejnego roku horroru – przemocy i okrucieństwa, które przez trzy długie lata naznaczały ich życie, mówi Dyrektor Generalny UNICEF Anthony Lake.

Organizacje wspólnie apelują o zakończenie walk, więcej środków na pomoc dla dzieci, większe wsparcie w zapewnianiu dostępu do edukacji, a także zwiększoną pomoc dla krajów przyjmujących uchodźców - głownie Libanu, Jordanii, Iraku, Egiptu i Turcji.

Obecnie ponad 1,5 mln syryjskich dzieci mieszka w krajach sąsiadujących jako uchodźcy. W samej Syrii pomocy potrzebuje ponad 5 mln najmłodszych.  

Syryjczycy są największą populacją na świecie, którą siłą zmuszono do przesiedleń. Najwięcej przesiedlonych dzieci pochodzi właśnie z Syrii, mówi Antonio Guterres, przedstawiciel ONZ ds. uchodźców. Oni potrzebują i zasługują na ochronę, opiekę medyczną i dostęp do edukacji.

Konflikt w Syrii zniszczył życie milionów dzieci 2

© UNICEF/Rashidi

W Syrii zniszczonych zostało ponad 60% ośrodków zdrowia. Co trzecia stacja uzdatniania wody nie funkcjonuje. Ogromnym problemem i zagrożeniem dla przyszłego stabilnego życia w Syrii jest także upadek szkolnictwa. To dzieci będą musiały w przyszłości wziąć odpowiedzialność za rządzenie krajem. Tymczasem co piąta szkoła w Syrii została zniszczona, uszkodzona lub wykorzystana do celów militarnych.

Najbardziej dotkniętą konfliktem grupą jest młodzież - syryjscy chłopcy i dziewczęta pomiędzy 13-tym a 18-tym rokiem życia. Biorąc pod uwagę skalę traumy i stresu, jakiej doświadczają dzieci i młodzież w Syrii, Libanie czy Jordanii, stajemy przed zagrożeniem, że całe pokolenie będzie w przyszłości powielało takie akty przemocy.

Gdyby świat mógł cofnąć czas o trzy lata, wiedząc jakie szkody zostaną spowodowane przez wojnę, z pewnością zrobiono by więcej, aby ją wtedy zakończyć, mówi Anthony Lake. Czas powiedzieć „dość”.

Data publikacji: 29.09.2014

Zobacz także

 • 18.09.2014

  Zapomnieć o traumie, otworzyć się na ludzi

  11-letniego Abdula-Rahmana spotykamy w Miejscu Przyjaznym Dzieciom. Miejsca te stanowią jeden z elementów szerokiej pomocy psychologicznej organizowanej przez UNICEF dla bezbronnych syryjskich dzieci przebywających na uchodźstwie. Czytaj...

 • 16.09.2014

  Milion dzieci na świecie umiera w pierwszym dniu swojego życia. Możemy temu zapobiec

  Nowy Jork, 16 września 2014 – Jak zmieniała się umieralność dzieci w ostatnim ćwierćwieczu? Jeszcze w 1990 roku 12,7 miliona dzieci umierało przed swoimi 5 urodzinami. Dziś, jak ujawnił opublikowany właśnie raport UNICEF, jest ich 6,3 miliona. To ogromny postęp, nadal pozostało jednak wiele do zrobienia. Kluczowy jest pierwszy miesiąc życia dziecka. Czytaj...

 • 04.09.2014

  Walka o życie 19-miesięcznego Dieu-Donné

  Mobilne zespoły opieki zdrowotnej biorą aktywny udział w walce z niedożywieniem w Republice Środkowoafrykańskiej. Wszystkie te działania możliwe są dzięki wsparciu od Darczyńców. Aby móc kontynuować nasze działania, potrzebujemy Twojego wsparcia. Czytaj...

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.