FaceBook

Mała saszetka ratująca życie

Każdego roku prawie 1,5 miliona dzieci umiera z powodu biegunki wywołanej brakiem czystej wody!

Ponad miliard mieszkańców Ziemi wciąż pozbawionych jest dostępu do czystej wody. Chociaż w ciągu ostatnich lat dokonał się olbrzymi postęp, to nadal o zwykłym kranie na własnym podwórku nie ma co marzyć niemal 50% mieszkańców Afryki i Azji. Dla milionów rodzin zanieczyszczone rzeki, strumienie i stawy to jedyne źródło wody. W tej samej wodzie trzeba się umyć i zrobić pranie, korzystają z niej również zwierzęta. Bakterie znajdujące się w takiej wodzie stanowią śmiertelne zagrożenie.

Zaopatrzenie w wodę pitną jest długim i żmudnym procesem, ale UNICEF wytrwale nad tym pracuje. Jednak w oczekiwaniu na moment, kiedy wszystkie dzieci będą miały dostęp do czystej wody, musimy je chronić przed odwodnieniem spowodowanym biegunką - drugą z najczęstszych przyczyn śmierci wśród dzieci poniżej 5 roku życia!

Istnieje prosta metoda, aby pomóc tym dzieciom. Podanie specjalnej mieszanki glukozy i chlorku sodu (tzw. Oral Rehydration Salts – ORS) daje natychmiastowy efekt. ORS ulegają wchłanianiu w jelicie cienkim i pozwalają na uzupełnienie płynów i elektrolitów utraconych w wyniku biegunki. Osłabione dziecko po kilku godzinach czuje się lepiej, a niebezpieczeństwo śmierci mija.

zimbabwe 2008

© UNICEF

Po raz pierwszy terapia ORS została zastosowana w latach 70, XX wieku w Bangladeszu. Od tego czasu saszetki ORS ratują przed śmiercią ponad milion dzieci rocznie. „Najprawdopodobniej największy postęp medycyny XX wieku” – tak naukowe pismo brytyjskie The Lancet nazwało wynalezienie doustnej terapii nawadniającej ORS. To najprostsza i niezwykle skuteczna metoda na przywrócenie zdrowia odwodnionym dzieciom. Jest także niezwykle tania – jedna pełna saszetka ORS kosztuje zaledwie 23 grosze.

UNICEF produkuje saszetki ORS od 30 lat. Obecnie dostarczamy ich rocznie 50 milionów. Niestety, to wciąż niewystarczająca ilość. W miejscach ubogich w zasoby czystej wody wystepuje ogromne zapotrzebowanie na terapię ORS. W obozach dla uchodźców, szcególnie w Rogu Afryki, w regionach dotkniętych powodzią, trzęsieniem ziemi oraz tam, gdzie toczą się konflikty zbrojne, mieszkają miliony dzieci nieustannie narażonych na ciężkie odwodnienie organizmu i powolną śmierć. Dzięki Waszemu wsparciu możemy im pomóc.

Pamiętaj: jedna saszetka to tylko 23 grosze!

WPŁAĆ DAROWIZNĘ

Data publikacji: 08.12.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.