FaceBook

Malaria najbardziej grozi dzieciom, kiedy spokojnie śpią. Pomóż je ochronić!

Najtragiczniejsza sytuacja jest w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie według bezwzględnych statystyk co 30 sekund malaria uśmierca jedno dziecko.

Chore na malarię dziecko cierpi z powodu bólów głowy, osłabienia, nudności, bólów mięsni, biegunek i wysokiej gorączki. Niekiedy dochodzi do utraty przytomności i drgawek. W miarę postępu choroby, uszkodzonych jest coraz więcej narządów wewnętrznych, co może doprowadzić do śpiączki i śmierci. Nawet jeśli dziecko przeżyje, w ciągu następnych 4 lat może dojść do nawrotu choroby. Po takim ataku organizm dziecka jest tak wycieńczony, że każda najdrobniejsza infekcja może oznaczać dla niego wyrok śmierci. Ogromne ryzyko stanowi także zakażenie matki podczas ciąży. Może to prowadzić do przedwczesnego porodu, obniżenia wagi noworodka oraz anemii, co dramatycznie zwiększa ryzyko zgonu.

Przez większość roku jest tu bardzo gorąco i jest dużo komarów. Wiele z nich zaraża ludzi malarią, kiedy ukąszą. Ja też miałam malarię. To nie jest przyjemne. – opowiada 9-letnia Angeline, która mieszka w niewielkiej wsi Ankazomenavony na Madagaskarze. Malaria jest tam najczęstszą przyczyną śmierci wśród dzieci poniżej piątego roku życia.

Szczególnie wysokie ryzyko zakażenia malarią pojawia się nocą. Choroba roznoszona jest przez komary, które największą aktywność wykazują właśnie po zmierzchu. Sposobem, aby w znacznej mierze ograniczyć rozprzestrzenianie się malarii, jest stosowanie moskitier chroniących przed komarami. To tania i bardzo skuteczna metoda. Jedna moskitiera, zaimpregnowana specjalnym środkiem odstraszającym owady, kosztuje zaledwie 17 zł. Skutecznie służy dwojgu dzieciom przez wiele lat.

UNICEF jest dziś największym na świecie dostarczycielem moskitier. W 2008 roku zapewniliśmy ich prawie 20 milionów! Oznacza to, że co 3 dostarczona w tym roku moskitiera została sfinansowana ze środków przekazanych przez naszych Darczyńców. To wspaniały wynik, ale potrzeby wciąż są ogromne. Aby dotrzeć do wszystkich matek i dzieci z zagrożonych malarią terenów, należy zwiększyć liczbę moskitier do ponad 300 milionów sztuk.

Pomóż nam osiągnąć ten cel!

Jedna moskitiera służy dwojgu dzieciom przez wiele lat i kosztuje zaledwie 17 zł!

WPŁAĆ DAROWIZNĘ!

Data publikacji: 18.06.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.