FaceBook

Malaria to choroba, której można zapobiegać, mimo to wciąż zabija 800 tys. ludzi rocznie

Nowy Jork - Malaria to trzeci największy i najgroźniejszy zabójca dzieci na świecie. Statystyki pokazują, że co roku umiera na nią aż 800 tys. osób, z czego aż 90% zgonów odnotowano w Afryce. Okazuje się, że aż jedna szósta wszystkich zgonów wśród dzieci na tym terenie wynika z zachorowania na malarię.

„W Dniu Walki z Malarią - tak jak każdego dnia - około 2 tys. dzieci umrze z powodu ukąszenia komara” – powiedział wczoraj Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. „ Wiemy, jak skutecznie walczyć i przeciwdziałać tej śmiertelnej chorobie, dlatego musimy wykorzystywać wszystkie dostępne nam środki i metody, żeby ocalić życie ludzi zagrożonych malarią.”

Malaria to choroba uleczalna, której można zapobiegać. Badania wykazały, że jeśli każdej nocy dzieci będą spać pod ochroną specjalnych moskitier, śmiertelność wśród najmłodszych może zmniejszyć się nawet o 20%. Niestety setki tysięcy dzieci, głównie w Afryce, umrze z powodu braku dostępu do moskitier i terapii, która, zastosowana w ciągu 24 godzin od wystąpienia pierwszych objawów malarii, może uratować życie. Otrzymanie pomocy lekarskiej w ciągu pierwszych sześciu godzin jest kwestią życia lub śmierci dla każdego chorego dziecka.

W latach 2004 - 2010 UNICEF dostarczył ponad 400 milionów moskitier do krajów zagrożonych epidemią malarii. Działania te przyczyniły się do zauważalnego postępu w walce z tą chorobą.

W latach 2000 - 2009 liczba zgonów w wyniku malarii zmniejszyła się o 20% . Szpitale w krajach, które systematycznie zwiększają swoje zaangażowanie w walce z malarią, odnotowują znaczny spadek przypadków zachorowań tę chorobę. Erytrea, Madagaskar, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Zambia i Zanzibar zmniejszyły aż o 50% liczbę zachorowań i zgonów na malarię.

Przeciwdziałanie i walka z malarią to nie tylko ratowanie życia najmłodszych, ale również wiele korzyści ekonomicznych i zdrowotnych. Zapobieganie malarii pozwala na odciążenie ośrodków zdrowia i szpitali, wpływa na polepszenie stanu zdrowia ciężarnych kobiet, pozwala na zmniejszenie liczby zgonów w wyniku niedożywienia, które osłabia organizm ludzki i naraża go na szybką śmierć w kontakcie z malarią.

„Naszym wyzwaniem jest, aby zapewnić ochronę i opiekę każdemu dziecku zagrożonemu malarią. W walce z malarią nie możemy zostawić ich bez naszego wsparcia.” - powiedział Anthony Lake.


Możesz pomóc, przyłączając się do akcji SCJohnson na rzecz UNICEF. Więcej informacji>>

Data publikacji: 25.04.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.