FaceBook

Mia Farrow z wizytą w Gwinei

Ambasador Dobrej Woli UNICEF, Mia Farrow, zakończyła wczoraj swoją pięciodniową wizytę w Gwinei, gdzie w czerwcu odbędą się wybory prezydenckie. Podczas misji koncentrowano się na sytuacji dzieci, ich potrzebach oraz inwestycjach, które podniosą jakość życia najmłodszych mieszkańców Gwinei.

„Ten moment w historii Gwinei jest zarówno ryzykowany, jak i przełomowy. Mamy nadzieje że przyszli przywódcy skupią się na zapewnieniu dzieciom lepszej opieki zdrowotnej, łatwiejszego dostępu do edukacji oraz zapewnieniu im bezpieczeństwa”, powiedziała Mia Farrow.

Mia Farrow podczas swojej wizyty odwiedziła szkolę podstawową w Conakry. W szkole brakuje ławek, dostępu do wody, oraz latryn. „Uczymy na dwie zmiany a i tak mamy 85 dzieci w klasie”, mówi jedna z nauczycielek. „Jest bardzo gorąco i za dużo uczniów”, dodaje 10-letnia Adama Sou. Niestety w 2009 roku zaobserwowano dwu procentowy spadek zapisów dzieci do szkół.

Jest nadzieja dla uczniów w Gwinei. Dzięki wsparciu Banku Światowego UNICEF w ciągu najbliższych dwóch lat zrealizuje wart 24 miliony dolarów projekt edukacyjny, który obejmie budowę 1000 szkół, szkolenie nauczycieli i poprawę programów nauczania..

Jednak zły stan szkolnictwa nie jest w Gwinei jedynym problemem. Również system opieki zdrowotnej nie funkcjonuje prawidłowo. Jest to spowodowane kryzysem
społeczno – gospodarczym i przemianami politycznymi, które dotknęły kraj w 2006 roku. Podczas wizyty w szpitalu pediatrycznym Mia Farrow zaobserwowała przede wszystkim brak podstawowego sprzętu i leków. Na oddziale położniczym trzy noworodki walczyły o życie w jednym inkubatorze. Dzieci były poważnie niedożywione.

Mia Farrow spotkała się również z grupa młodzieży, z którą zainicjowała projekt
„Serch for Common Ground”. Celem projektu jest walka z przemocą wśród młodych ludzi

Data publikacji: 14.05.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.