FaceBook

Milion dzieci w Sahelu może umrzeć z głodu – UNICEF zbiera fundusze, by im pomóc

Klęska głodu może dotknąć aż 15 milionów ludzi w ośmiu krajach w Afryce, UNICEF szacuje, że ponad milion dzieci zagrożonych jest śmiercią z powodu ostrego niedożywienia. Na całym świecie UNICEF bije na alarm i zbiera fundusze na ratowanie życia dzieci.

Początek kampanii zbiegł się z wizytą Dyrektora Generalnego UNICEF Anthony’ego Lake’a
w Czadzie. Jest to jeden z ośmiu krajów Sahelu*, które muszą zmierzyć się aż z trzema czynnikami kryzysu: suszą, wysokimi cenami żywności oraz niestabilną sytuacją wewnętrzną.

„To, co chcemy zrobić, to zwrócić uwagę świata na los dzieci w Sahelu. Chcemy mieć pewność, że wszyscy będą świadomi tego, co się tam dzieje, zanim będzie za późno”, powiedział Dyrektor UNICEF ds. programów emergency Louis-Georges Arsenault.

sahel_1

Milliony cierpiących

Ponad 15 mln ludzi w Burkina Faso, Kamerunie, Czadzie, Mali, Mauretanii, Nigrze, Nigerii
i Senegalu jest bezpośrednio dotkniętych kryzysem. Mimo że mieszkańcy Sahelu żyją
w niezwykle trudnych warunkach, ich sytuację pogorszyły powtarzające się klęski. Region ucierpiał w wyniku suszy w 2005 i 2010 roku, a wiele rodzin zmuszonych było sprzedać cały swój dobytek, wypisać dzieci ze szkoły, pożyczyć pieniądze i poradzić sobie z mniejsza dostępnością żywności.

UNICEF szacuje, że potrzeba 120 mln dolarów, aby nakarmić milion dzieci poniżej pięciu lat, które wymagają ratującej życie terapii. Do tej pory zgromadzono jedynie 32 proc. potrzebnych środków.

„Chcemy mieć pewność, że kryzys w Sahelu znajdzie swoje miejsce na mapie, ponieważ potrzebujemy więcej funduszy, aby zdecydowanie zwiększyć naszą pomoc w tym regionie, zanim będzie za późno i umrze zbyt dużo osób” mówi Arsenault.

UNICEF miesięcy intensywnie pracuje od miesięcy, by odpowiedzieć na rosnące potrzeby mieszkańców Sahelu. Kupował i transportował żywność oraz inne produkty wykorzystywane
w leczeniu niedożywienia, zatrudnił dodatkowy personel. To wielkie przedsięwzięcie, w które zaangażowane jest osiem rządów państwowych, wielu partnerów ONZ oraz organizacje pozarządowe.

„Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić odpowiedniej pomocy, ucierpi ponad milion niedożywionych dzieci, a więc stawką jest wiele ludzkich istnień” powiedział Pan Arsenault.

Walka z zaspokojeniem potrzeb dzieci

Na obecny kryzys nakłada się szybko rozwijająca się niestabilna sytuacja w Mali, gdzie
w wyniku wewnętrznej rebelii przesiedlonych zostało ponad 200 tys. ludzi. UNICEF pracuje również, aby pomóc ofiarom tych wypędzeń.

UNICEF przyspiesza swoje działania, aby udzielić natychmiastowej pomocy ofiarom kryzysu, ale już dziś przygotowuje się do długofalowego wsparcia dzieci w Sahelu.

Nie zwlekaj!
pomoz


*SAHEL: Sahel , obszar graniczny pomiędzy dwoma wielkimi jednostkami fizycznogeograficznymi Afryki - Sahary na północy i Sudanu na południu, tradycyjnie włączany do tego ostatniego.

infografika_mini

Data publikacji: 03.04.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.