FaceBook

Niesamowita przemiana Habibi!

W lutym stwierdzono, że 2-letni Habibi cierpi z powodu ostrego niedożywienia. Jego życie było poważnie zagrożone.

banner_sahel

Chłopiec został oddany w ręce Dr. Ahmeda Ould Aida z UNICEF w Mauretanii. Po dwóch miesiącach leczenia oraz odżywiania m.in. mlekiem terapeutycznym i gotową do spożycia żywnością terapeutyczną Habibi przeszedł niesamowitą przemianę. Chłopiec w niczym nie przypominał siebie sprzed 2 miesięcy.

Dziś babcia chłopca, Nanni Ouel ef Faghi, z ulgą patrzy na swojego zdrowego wnuczka i jest bardzo wdzięczna za otrzymaną pomoc.

Wiele osób oraz organizacji pomogło chłopcu szybko powrócić do zdrowia. Habibi został poddany terapii w głównym ośrodku zdrowia w M’Bera, w którym pracują głównie wolontariusze oraz lekarze UNICEF. Organizacja wspiera ośrodek dostarczając żywność terapeutyczną oraz szkoląc jego personel medyczny.

Ciężko jest dokładnie określić przyczyny niedożywienia u dzieci. Często jest ono powodowane kombinacją czynników, takich jak brak dostępu do żywności, słabo urozmaicona dieta oraz niehigieniczne warunki, które zwiększają szansę pojawienia się infekcji oraz biegunki.

habibi_fot1

Habibi doświadczył wiele. Jego rodzina uciekła z zaatakowanej wioski i podróżowała nocą, aż do przekroczenia granicy z Mauretanią. Podczas podróży Habibi zaczął kaszleć. Rozwinęła się u niego infekcja dróg oddechowych, dostał też biegunki – szybki rozwój kolejnych dolegliwości i chorób był typowy dla młodych, osłabionych skrajnym niedożywieniem organizmów. W miarę jak pogłębiało się niedożywienie, osłabiał się system odpornościowy chłopca, doprowadzając do coraz większej podatności na choroby i infekcje.

Dla niedożywionych dzieci uchodźców powrót do zdrowia jest bardziej utrudniony. Rodziny te żyją w wielkim stresie, w bardzo trudnych warunkach i w ciągłej niepewności. Nie wiedzą, kiedy będą mogły wrócić do domu lub czego mogą się spodziewać po powrocie. Niektórzy są oddzieleni od rodziny, nie znają losu najbliższych.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że powrót chłopca do zdrowia jest jeszcze większym sukcesem. Przypadek Habibi pokazuje także, że w prosty sposób możemy uratować życie nawet tak bardzo osłabionemu przez skrajne niedożywienie dziecku. W ciągu kilku tygodni Habibi przebył długą drogę od wychudzonego, bliskiego śmierci kruchego chłopca, do zdrowego i pełnego sił, radosnego dziecka. Było to możliwe dzięki przebytej terapii leczenia niedożywienia i opiece lekarzy, których zapewnili dziecku Darczyńcy UNICEF.

habibi_fot2

Wspólnie możemy uratować kolejne dzieci. Wiemy jak, wiemy, że to możliwe. Jesteśmy na miejscu, by nieść pomoc dzieciom, które trafiają do naszych ośrodków. Potrzebujemy jednak Twojego wsparcia, by móc uratować więcej dzieci, takich jak Habibi.

banner_sahel

Data publikacji: 23.07.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.