FaceBook

Niestabilna sytuacja na Haiti, UNICEF kontynuuje działania pomocowe

W wyborczą niedzielę, 28 listopada, w kilku departamentach Haiti odnotowano ataki przemocy. Punkty wyborcze (większość z nich jest ulokowanych w szkołach) stały się celem ataków oraz miejscem zamieszek. W Grande Desdunes (Artibonite) między zwolennikami rywalizujących ze sobą partii doszło do strzelaniny, cztery osoby poniosły śmierć. W tym samym czasie samochody MINUSTAH (United Nations Stabilization Mission in Haiti) zostały zaatakowane i obrzucone kamieniami. Napięcie, które narastało w Verrettes (Artibonite) doprowadziło do tymczasowego zamknięcia punktów wyborczych. Również w Moreau (5 km na północ od Verettes) doszło do strzelaniny. W Trou du Nord, Ouanaminthe, Thomonde niezidentyfikowany mężczyzna trzymający broń AK-47 otworzył broń przed centrum do głosowania. W Cornillon demonstranci podpalili centrum do głosowania w miejscowej szkole, tym samym zmuszając do ucieczki wyborców oraz personel. Obecna, niestabilna sytuacja związana z wyborami jest przeszkodą w walce z epidemią cholery która wciąż zbiera zwoje żniwo.

Liczba potwierdzonych śmiertelnych przypadków cholery wzrosła do 1 721. Trwa walka z rozprzestrzenianiem się choroby. Dziennie notuje się między 900 a 1 100 przypadków hospitalizacji. UNICEF planuje wysłanie w najbliższych dniach 60 wyspecjalizowanych pracowników do najbardziej zagrożonych miejsc. W sobotę (27 listopada) dostarczono 95 ton leków, włączając w to saszetki ORS oraz zestawy leków przeciw biegunkowych. Pomoc ta jest wysyłana w trybie pilnym do Cap Haitien, Port-de-Paix, Gonaïves, Artibonite etc. Dociera również do Port-au-Prince oraz Miragoane i Les Cayes. UNICEF skupia się na rozbudowaniu systemu opieki medycznej w celu zapobiegania wysokiej śmiertelności i rozprzestrzenianiu się choroby na północ od Artibonite. W środę, 1 grudnia zostanie dostarczona następna partia 95 ton środków medycznych, antybiotyków, saszetek ORS, zestawów pierwszej pomocy, zestawów leków przeciwbiegunkowych, dozowników do dożylnego leczenia (w tym dozowników dostosowanych dla dzieci).

Odnotowano nowe obszary zachorowań w Artibonite w Saint Michel de l’Attalaye i Gros Morne, jak również w Lalomas, Platon Lalorme, Marmont i Penduis. UNICEFodpowiedział dostarczając do ośrodka zdrowia znajdującego się w Saint Michel de l’Attaleve 8 tysięcy saszetek ORS, 200 litrów płynów nawadniających do podawania dożylnego (płyn Ringera), 90 kg chloru. Leki zostały również dostarczone do centrum zdrowia w Gros Morne. UNICEF wraz z partnerami wciąż planuje kolejne dostawy mydła, tabletek do oczyszczania wody oraz prowadzi akcje informacyjną jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się cholery. W ciągu najbliższych dni do Nord Ouest, Bassin Bleu, Chansolme, Saint Louis du Nord, Anse a Foleur i Port-de-Paix, Saint Michel de Attalaye, gros Morne, Gonaives i Ennery zostanie dostarczonych 600 tysięcy tabletek do oczyszczania wody, 400 tysięcy kostek mydła oraz 210 tysięcy saszetek ORS dla 275 tysięcy najbardziej potrzebujących osób. Kolejny transport został zorganizowana do departamentu Nord Est, gdzie odnotowano wzrost przypadków zachorowań. Dostarczono 250 tysięcy kostek mydła, 600 tysięcy tabletek do oczyszczania wody, 100 zestawów wodnych (każdy służący 10 rodzinom).

UNICEF szkoli również nowych pracowników medycznych oraz dostarcza 38,4 mln tabletek cynku, które są wykorzystywane w celu zmniejszenia występowania biegunki wśród dzieci. Zorganizowano również szkolenie dla wszystkich inspektorów szkolnych z 11 okręgów w Artibonite w celu rozpowszechniania informacji na temat cholery, promowania zasad higieny oraz uwrażliwienia dyrektorów szkół oraz nauczycieli w zakresie zapobiegania epidemii cholery w szkołach. Szkolenie przeprowadzono w Ouest, Nippes, Sud Sud Es. Do 300 szkół w Cite Soleil, Carrefour, Croix des bouquets i Port-au-Prince dostarczono również 136 tysięcy kostek mydła i 210 tabletek do oczyszczania wody dla 136 tysięcy dzieci. Działania dystrybucyjne zostały również rozszerzone na Gressier dla 40 tysięcy dzieci w wieku szkolnym w sześćdziesięciu pięciu szkołach. UNICEF zapewnia pomoc finansową i techniczną wszystkim szkołom w tym rejonie.

W ciągu ostatnich tygodni UNICEF, z pomocą stowarzyszenia Scouts of Haiti, mógł dostarczyć mydło, środki sanitarne, chlor, saszetki ORS i plakaty informacyjne do prawie 400 ośrodków opieki w Port-au-Prince z których do tej pory skorzystało 21 tysięcy dzieci.

Data publikacji: 01.12.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.