FaceBook

Niger - pilotażowy program UNICEF przynosi rezultaty!

W Garin Goulbi, małej wiosce położonej ponad 500 km od stolicy Nigru, kobiety przejęły główną rolę w ochronie swoich rodzin przed zagrożeniami związanymi z klęską głodu, która dotknęła ponad 6 milionów osób w kraju.

banner_sahel

Według ekspertów ONZ kolejne susze (w 2005 roku, w 2010 i obecna) spowodowały, że wiele rodzin znalazło się w skrajnie trudnej sytuacji. UNICEF, wraz z rządem Nigru uznał,
że rodzinom potrzebne są narzędzia oraz umiejętności, które pomogą im radzić sobie
z powtarzającymi się suszami i niedoborami żywności. Pilotażowy program UNICEF, rozpoczęty w 2008 roku skupia się na pomocy dzieciom poniżej piątego roku życia, którym skutki kryzysu żywnościowego zagrażają najbardziej.

Celem programu jest promowanie dobrych praktyk związanych ze zdrowiem, higieną
i żywieniem dzieci. Tego typu działania profilaktyczne mają największy wpływ na zmniejszenie umieralności i zachorowalności u dzieci poniżej piątego roku życia, a więc tych, które są najbardziej narażone na skutki kryzysu.

Program prowadzony jest w najbardziej dotkniętych suszą częściach kraju, m.in. w gęsto zaludnionych regionach Maradi i Zinder w południowym Nigrze. Są to miejsca, gdzie odnotowuje się najwyższy współczynnik umieralności oraz niedożywienia dzieci w skali całego kraju. Co ważne, realizację programu przejęły kobiety.

W wiosce Garin Goulbi w regionie Maradi program promocji kluczowych praktyk rodzinnych prowadzi pięć kobiet. Każdego tygodnia odwiedzają rodziny w ich domach i przekazują im siedem podstawowych zasad, których przestrzeganie zmniejsza umieralność dzieci poniżej piątego roku życia: karmienie wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, dokładne mycie rąk, leczenie biegunki, korzystanie z opieki medycznej, szczepienie
oraz ochrona przed malarią.

2

„Kiedy byłam szkolona przez UNICEF wiele się nauczyłam i chciałam podzielić się tą wiedzą
z innymi matkami”, mówi Zouheira Issa, która spotyka się z rodzinami od 2008 roku. „Dlatego to robię. Mam sześcioro dzieci, sama wiem kilka rzeczy z doświadczenia, a gdy widzę poważny problem u rodzin, które odwiedzam, mogę go zidentyfikować i im pomóc.”

W obliczu obecnie trwającej klęski głodu UNICEF zwiększył skalę programu, który jest obecnie prowadzony w sześciu z siedmiu regionów Nigru. Jego głównym celem jest zmniejszenie
o 30% umieralności u dzieci poniżej piątego roku życia. Badania UNICEF wykazały wzrost stosowania dobrych praktyk związanych z dbaniem o zdrowie dzieci, żywieniem oraz dbałością o higienę w wioskach, w których program kluczowych praktyk rodzinnych został wdrożony. Dla przykładu, liczba matek, które w ciągu sześciu pierwszych miesięcy życia dziecka karmią wyłącznie piersią wzrósł z 9% w 2008 roku do 27% w 2010 roku.

1

W odpowiedzi na klęskę głodu w regionie, UNICEF zwiększył także zakres pomocy dla ośrodków leczenia niedożywienia w Nigrze. W 44 szpitalach w całym kraju UNICEF zapewnia 85% dostaw i materiałów potrzebnych w leczeniu dzieci cierpiących z powodu skrajnego niedożywienia.

Niedożywienie drastycznie osłabia młody organizm, czyniąc go podatnym na infekcje. Częste choroby i szybko słabnące siły dziecka, mogą przyczynić się do jego śmierci. Konieczna jest szybka reakcja i natychmiastowe objęcie dziecka programem dożywiania. Wiemy jak uratować głodujące dzieci w Afryce, ale możemy to zrobić tylko z Twoją pomocą. Nie zwlekaj - już teraz przekaż darowiznę na rzecz głodujących w Afryce dzieci!

banner_sahel

Data publikacji: 01.08.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.