FaceBook

Nowatorski program pomocy dla Somalii

Ogromny rozmiar kryzysu, w którym 336 tys. dzieci jest ostro niedożywionych, wymaga od nas wyjatkowej mobilizacji, by szybko znaleźć skuteczny sposób uchronienia najmłodszych od śmierci” - powiedziała przedstawicielka UNICEF w Somalii, Rozanne Chorlton. „Niedobory żywności na lokalnych rynkach spowodowały w ubiegłym roku gwałtowny wzrost ich cen. Bony żywnościowe i transfery pieniężne pozwalają na zwiększenie popytu, co stanowi zachętę dla lokalnych producentów do wprowadzania większej ilości żywności do sprzedaży po przystępniejszych cenach.”

Mechanizm ten był już wcześniej stosowany w Somalii i przyniósł bardzo pozytywne efekty, poprawiając dostęp do żywności tysiącom somalijskich rodzin.

Program bonów żywnościowych i przekazów pieniężnych na zakup podstawowych artykułów spożywczych obejmie w tym miesiącu 15 tys. rodzin w regionie Dolnej i Środowej Juby oraz w regionie Dolnej Shabell. Rodziny korzystające z programu zostały już zarejestrowane, a pomoc udzielana będzie przy wsparciu lokalnych organizacji pozarządowych.

Bony żywnościowe przeznaczane są również na zapewnienie posiłków dla uczniów uczęszczających do szkół. Ciepły posiłek w czasie nauki to nie tylko dbałość o zdrowie dziecka, ale również zachęta do uczęszczania do szkoły w ogóle. Programem tym objęto do tej pory 15 tys. dzieci.

By zwiększyć zakres działań i dotrzeć do kolejnych 40 tys. rodzin w regionie Bay, Bakool, Gedo, Środkowej Juby i Korytarza Afgooye, UNICEF pilnie potrzebuje 15 mln dolarów. Następnie, by za pomocą bonów żywnościowych zapewnić w szkołach posiłki dla 100 tys. dzieci z najbardziej dotkniętych klęską głodu obszarów, potrzeba kolejnych 10 mln dolarów.

Rozwijając ten program możemy uratować jeszcze więcej dzieci” powiedziała pani Chorlton. „Aby to zrobić, natychmiast potrzebujemy środków finansowych”.

JAK POMÓC?

Wpłać darowiznę ONLINE lub zrób przelew na konto akcji:
73 1020 1013 0000 0102 0151 5907 (wydrukuj przekaz) i zostań głosem dzieci dzieląc się informacją o potrzebie pomocy ze swoimi znajomymi!

Dziękujemy za każdą wpłatę!

Data publikacji: 16.09.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.