FaceBook

Pakistan - UNICEF wraz z partnerami promuje zasady higieny w szkołach na terenach dotkniętych powodzią

Poziom wody w rzece w dzielnicy Swat powrócił do normy, jednak ślady zniszczeń wywołanych powodzią są nadal widoczne. Mosty, drogi, szkoły, ośrodki zdrowia i systemy sanitarne są poważnie uszkodzone.

Na zalanych terenach północno-zachodniej prowincji Pakistanu Khyber Pakhtunkhwa sytuacja wciąż się pogarsza . Powódź spowodowała załamanie się sieci komunikacyjnych i infrastruktury, co w znacznym stopniu utrudnia dotarcie do osób najbardziej potrzebujących.

Dzięki inicjatywom UNICEF takim jak „Witamy w szkole” dzieci częściowo mogą powrócić do normalności. „Cieszę się, że szkoła ponownie została otwarta”, mówi Zarbakhta, matka piątki dzieci, której córka 9-letnia Maria, rozpoczęła właśnie trzecią klasę w rządowej szkole podstawowej Islampur.

Chociaż sama Zarbakhta nigdy nie uczęszczała do szkoły, rozumie jak ważna jest edukacja jej dzieci, zwłaszcza córki.. „Dla matki należyta opieka nad dziećmi i rodziną to ciągła walka” mówi Zarbakhta, która jest również przewodniczącą Rady Rodziców.

Dyrektor Szkoły Islamapur zorganizował niedawno spotkanie Rady Rodziców na temat wpływu powodzi na zdrowie kobiet i dzieci. Wiele dzieci pochodzących z terenów zalanych ma zakażenia skóry oraz cierpi na infekcje dróg oddechowych- mówią rodzice.

Właśnie z powodu rozprzestrzeniających się chorób w szkołach zostały wprowadzone zajęcia na temat higieny osobistej. Maria i jej koledzy uczęszczają na lekcje prowadzone przez Zainaby Khatoon z Towarzystwa Rozwoju Zasobów Ludzkich (HRDS), organizacji pozarządowej współpracującej z UNICEF. Podczas sesji dotyczącej higieny, Pani Khatoon podkreśla znaczenie nawyków sanitarnych, takich jak mycie rąk mydłem, odpowiednie korzystanie z latryn i picie uzdatnionej wody. W ramach akcji promowania dobrych praktyk w szkole i w domu wszystkie dzieci otrzymały zestawy higieniczne.

Data publikacji: 12.10.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.