FaceBook

Pakistan - podsumowanie dotychczasowych działań UNICEF

Sytuacja w Pakistanie wciąż jest dramatyczna. Bezpośrednio skutkami powodzi dotkniętych zostało już 20,2 miliona osób, w tym 2,8 miliona dzieci poniżej 5 roku życia. Zniszczonych jest 1,9 miliona domów, liczne szkoły, szpitale i ujęcia wody pitnej. Do trzech najczęstszych chorób należą ostre infekcje układu oddechowego, biegunka i infekcje skórne. Zalanych zostało 2,2 miliona hektarów pól uprawnych. Masowe zniszczenie zboża w Pendżabie (rolniczym sercu Pakistanu) będzie miało druzgoczące konsekwencje dla rolników i grozi klęską głodu.

Na północy kraju w obliczu zbliżającej się zimy wciąż wielu ludzi pozostaje bez schronienia, a dostarczenie im pomocy humanitarnej jest niezwykle trudne z powodu bardzo kiepskiej jakości dróg. Przewiduje się, że nadchodzące mrozy spowodują drastyczny wzrost liczby ostrych infekcji układu oddechowego, dlatego konieczne jest zwiększanie dostępu do opieki medycznej. Chociaż coraz więcej rodzin powraca w swoje okolice, wracają do zniszczonych wiosek i domów, w których brakuje dosłownie wszystkiego. Pozostali nie maja nawet tej możliwości. W samej prowincji Sindh wciąż ponad 830 000 osób pozostaje w tymczasowych obozach dla uchodźców.

Od początku powodzi UNICEF pomaga poszkodowanym, aktywnie współpracując z miejscowymi władzami i organizacjami pozarządowymi. Działamy na wielu polach:

PROGRAMY WODNE

  • Każdego dnia dostarczamy wodę pitną 2,4 milionom osób. Odnawiamy zniszczone przez powódź ujęcia wody.
  • Od początku katastrofy rozdaliśmy już ponad 7 milionów tabletek oczyszczających wodę i domowe filtry do wody.
  • Zapewniliśmy dostęp do urządzeń sanitarnych dla 458 000 osób.
  • Rozdaliśmy ponad 500 000 kostek mydła. Szczególnie dużo w czasie obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk (15.09), będziemy to kontynuować w nadchodzących tygodniach.

p3

W tymczasowym obozie dla powodzian w prowincji Sukkur, wspieranym przez UNICEF, dziewczynka napełnia butelkę czystą wodą z pompy.
© UNICEF/M.Ramoneda

ZDROWIE

  • Wspieraliśmy działania związane z Tygodniem Zdrowia Matki i Dziecka w prowincji Sindh. Dostarczyliśmy podstawowe produkty (m.in. moskitiery, higieniczne zestawy porodowe), a w medycznych obozach przebadanych zostało prawie 2,2 mln pacjentów.
  • Zaszczepiliśmy przeciwko odrze 7,1 milionów dzieci w prowincji Sindh. Kolejna runda szczepień, które obejmą pozostałe zalane obszary, przeprowadzona zostanie niebawem.

p8p5

Akcja szczepień w jednym z ośrodków wspieranych przez UNICEF
© UNICEF/M.Ramoneda

DOŻYWIANIE

  • Wsparliśmy założenie ponad 200 Ośrodków Terapeutycznego Dożywiania, w których odpowiednim programem terapeutycznym objęto już około 50 000 niedożywionych dzieci.

p4

Punkt rozdawania żywności.
© UNICEF/M.Ramoneda

EDUKACJA

  • Wsparliśmy stworzenie 722 Tymczasowych Ośrodków Edukacyjnych we wszystkich dotkniętych powodzią prowincjach. Do dziś z tych szkół korzysta prawie 60 000 dzieci.
  • Zapewniliśmy przybory i wyposażenie szkolne dla 100 000 dzieci, w tym: zestawy „szkoła w pudełku”, zestawy rekreacyjne, plecaki, meble do klas.

p6p1

Dzieci na zajęciach w szkole wspieranej przez UNICEF, prowincja Sukkur.
© UNICEF/M.Ramoneda

OCHRONA

  • Utworzyliśmy 263 miejsc przyjaznych dzieciom, w których opiekę otrzymuje ponad 60 000 dzieci.

Choć warunki na miejscu stopniowo ulegają poprawie, sytuacja daleka jest od tego, aby mówić o końcu kryzysu. Do dziś UNICEF otrzymał na pomoc dzieciom w Pakistanie 129,2 miliony dolarów. Tymczasem potrzeby są dużo większe – realizacja planu pomocy dla Pakistanu wymaga zebrania w sumie 252,3 mln USD.

Dlatego wciąż apelujemy, pomóż powodzianom w Pakistanie, WPŁAĆ DAROWIZNĘ!

Dziękujemy!

Data publikacji: 28.10.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.