FaceBook

Pamiętajmy w Dniu Dziecka o najmłodszych, którym odebrano dzieciństwo

Od ponad 60 lat UNICEF, organizacja, której pomysłodawcą i współzałożycielem był Polak, Ludwik Rajchman niesie pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Wykorzystując wiedzę

i doświadczenie wspiera dzieci i ich rodziny w codziennych zmaganiach z życiem w trudnych warunkach ekonomicznych i społecznych. UNICEF dostarcza leki, szczepionki i żywność, umożliwia edukację, ratuje zdrowie dzieci i walczy o przestrzeganie ich praw na całym świecie.

Stworzone przez UNICEF rozwiązania w dziedzinie ochrony zdrowia i szkolnictwa prowadzą do poprawy sytuacji najmłodszych na całym świecie. Każdego roku UNICEF ratuje życie 7 milionów dzieci! Jednak mimo ogromu prowadzonych działań pozostało wiele do zrobienia. Na świecie nadal są miejsca, gdzie łamane są podstawowe prawa każdego dziecka, gdzie najmłodsi ponoszą tragiczne skutki decyzji dorosłych. Wojny, klęski żywiołowe, brak dostępu do edukacji, powszechne ubóstwo oraz choroby sprawiają, że tysiące dzieci na świecie jest pozbawionych normalnego dzieciństwa.

Na każde 100 dzieci 40 nie istnieje. Oznacza to, że nie zostały one zarejestrowane po urodzeniu. Takie dziecko nie widnieje w żadnych statystykach, często nie ma dostępu do podstawowych usług medycznych, edukacji. Można je sprzedać, wywieźć za granicę, zmuszać do ciężkiej pracy. UNICEF szacuje, że co roku ponad 2 miliony dzieci stają się ofiarami handlarzy ludźmi. Większość z nich pochodzi z Azji Południowej i Południowo Wschodniej.

Na każde 100 dzieci 40 żyje w katastrofalnych warunkach sanitarnych. 425 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do wody pitnej. Codziennie około 5 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia umiera na tzw. choroby "brudnej wody".

Na każde 100 dzieci 30 cierpi głód. Przyczyną ponad połowy zgonów dzieci poniżej 5 roku życia w krajach rozwijających się jest niedożywienie. To ponad 5,6 miliona przypadków rocznie. Zdrowie dziecka, jeszcze przed jego narodzinami jest uzależnione od właściwego odżywiania. Stale niedożywiona matka rodzi dziecko o zbyt niskiej wadze, słabe i podatne na choroby. Niszczące skutki głodu przechodzą z pokolenia na pokolenie. Najbardziej dotknięte tym problemem kraje to: Afganistan, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Kongo, Korea Północna, Etiopia, Gwinea, Haiti, Kenia, Madagaskar, Mozambik, Somalia i Sudan.

Na każde 100 dzieci 26 nie jest zaszczepionych. Brak szczepień to brak ochrony przed najgroźniejszymi chorobami wieku dziecięcego. Osłabiony organizm dziecka może zniszczyć nawet najmniejsza infekcja.

Na każde 100 dzieci 17 nigdy nie pójdzie do szkoły. Wśród 100 milionów dzieci, które nie chodzą do szkoły większość stanowią dziewczynki. Edukacja dziewczynek jest kluczem do poprawy sytuacji przyszłych pokoleń. Matki, które zdają sobie sprawę z korzyści jakie przynosi edukacja decydują się na posłanie swoich dzieci do szkoły.

Każdego roku 640 tysięcy dzieci zaraża się HIV. Bez leczenia, połowa z nich umrze przed drugimi urodzinami. Większość dzieci została zakażona przez chorą matkę podczas porodu, mimo, że istnieją leki zapobiegające przenoszeniu się wirusa z rodzica na dziecko. Zaledwie 1% dzieci zarażonych wirusem HIV ma dostęp do opieki medycznej.

Ponad 250 tysięcy dzieci na świecie jest zmuszanych do czynnego udziału w konfliktach zbrojnych wywołanych przez dorosłych. W Czadzie, Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie i na Sri Lance i w wielu innych miejscach dzieci są żołnierzami walczącymi ramię w ramię z dorosłymi, zmuszanymi do zabijania, posłańcami przenoszącymi wiadomości na froncie, niewolnikami. W Iraku, na Okupowanych Terytoriach Palestyny i Wybrzeżu Kości Słoniowej nawet najmłodsze dzieci codziennie doświadczają koszmaru wojny.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF walczy o to, by każde dziecko miało dostęp do edukacji, zdrowia i właściwej opieki. Jest organizacją całkowicie finansowaną z dobrowolnych składek darczyńców i ponad 90% środków przekazuje bezpośrednio na programy pomocy dzieciom w najuboższych zakątkach świata. Pracując od 60 lat UNICEF osiągnął bardzo wiele, lecz ogrom wyzwań stoi jeszcze przed nim. Dlatego właśnie z okazji Dnia Dziecka UNICEF Polska apeluje o pamięć dla tych dzieci, które każdego dnia zmagają się z przeciwnościami losu.

Data publikacji: 01.06.2007
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.