FaceBook

Piosenka sposobem na temat tabu

Sierra Leone

Tilorma to malutka wioska w prowincji Kenema, której mieszkańcy słyną z ogromnej dbałości o higienę, ale przede wszystkim z odwagi w walce o swoją przyszłość. Jako jedni z pierwszych w Sierra Leone publicznie podjęli temat, którego nie wypadło poruszać innym.Kaka don don o, Lef for kaka na Bush to tajemnicze słowa piosenki, symbolu zmian w tej społeczności.

Ale cofnijmy się do początku. W 2008 roku mieszkańcy Tilorma wzięli udział w programie organizowanym przez Ministerstwo Zdrowia i UNICEF, dotyczącym zagrożeń płynących z załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na otwartym terenie. W Sierra Leone to ogromy problem, bowiem w wielu regionach tego kraju zaledwie co 8 osoba ma dostęp do toalety! Mieszkańcom demonstrowano, jak muchy i inne owady przenoszą fragmenty odchodów na jedzenie. Wiele osób uświadomiło sobie wówczas, że spożywa wraz z jedzeniem własne fekalia. To był przełom!

tablica_na_strone
Tablica informująca wjeżdżających do Tilorma, że tutejsi mieszkańcy dbają o higienę, nie załatwiając się na otwartym terenie.
© UNICEF Sierra Leone/2008/Davies

Mieszkańcy przeżyli szok, ponieważ zrozumieli, jak wiele chorób wywoływanych jest brakiem dostępu do sanitariatów. Kilka lat temu w prowincji Kenema zmagano się z epidemią cholery, wiele osób wówczas zmarło. Tak niewiele potrzeba, by uniknąć takich tragedii w przyszłości.

W wiosce Tilorma już o tym wiedzą. Mieszkańcy zrozumieli, że budowanie latryn jest niezbędne, tak samo jak domaganie się, by wszyscy z nich konsekwentnie korzystali! Rozmowy o załatwianiu swoich potrzeb fizjologicznych są bardzo trudne. Szczególnie na wsi dla mieszkańców takie tematy są krępujące. Społeczność wioski Tilorma postanowiła więc przełamać temat tabu piosenką. Mieszkańcy głośno deklarują swoje poglądy śpiewając Kaka don don o, Lef for kaka na Bush (Nigdy więcej załatwiania się na otwartym terenie), a w celu zwiększania świadomości dotyczącej stosowania zasad higieny organizują specjalne festyny w swojej miejscowości. Wszystkie te działania powoli, ale konsekwentnie odmieniają rzeczywistość w wiosce Tilorma.

dziewczynka2

Dziewczynka tańcząca podczas dnia pod hasłem "Nigdy więcej załatwiania się na otwartym terenie".
© UNICEF Sierra Leone/2008/Davies

bannerwplatlatryny

Wszystkim Darczyńcom bardzo dziękujemy za wsparcie!

Data publikacji: 22.06.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.