FaceBook

Plany na przyszłość

Przy odpowiednim poziomie finansowania do 2012 roku powinno udać się wyeliminować problem tężca noworodkowego we wszystkich zagrożonych krajach.Te plany mogą zostać jednak zweryfikowane przez trudności związane z określeniem rzeczywistej skali problemu i dotarciem do potrzebujących. Według dzisiejszych szacunków zaledwie 10% przypadków zachorowań jest notowanych.

Jeśli przyszłe pokolenia chcą żyć bez strachu przed tężcem, odsetek szczepionych kobiet powinien się utrzymać na poziomie 80% kobiet w wieku rozrodczym. Ponadto przynajmniej 70% narodzin musi mieć miejsce w odpowiednich warunkach higienicznych. Jeśli szczepienia byłyby prowadzone wśród dziewczynek w wieku szkolnym i młodych kobiet, wiele z nich mogłoby uzyskać skuteczne zabezpieczenie przed tężcem na całe życie. Niektóre kraje czynią pewne kroki w tym kierunku, oferując szczepienia przeciwko tężcowi w ramach szkolnych programów szczepień oraz organizując Dni Zdrowia Matki i Dziecka oraz Tygodnie Szczepień. Takie masowe akcje znacznie zwiększają społeczną świadomość istoty szczepień i jednocześnie dostępność samych preparatów.

Data publikacji: 06.06.2008
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.