FaceBook

Podsumowujemy dotychczasowe działania w Rogu Afryki

Dzięki szeroko zakrojonej akcji pomocowej w Rogu Afryki zahamowano dalsze rozprzestrzenianie się klęski głodu i uratowano życie tysięcy dzieci. Pomimo poprawy sytuacji w tym rejonie, perspektywy na przyszłość są niepokojące i zagrażają osiągniętym do tej pory rezultatom.

button-pomoz

UNICEF szacuje, że ponad 8 mln osób w Rogu Afryki nadal potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej. Prawie jedna trzecia populacji Somalii, czyli ponad 2,5 mln osób, boryka się ze skutkami kryzysu humanitarnego, a ponad 323 tys. dzieci cierpi z powodu ostrego niedożywienia. Naszego wsparcia nadal potrzebuje ponad 463 tys. uchodźców somalijskich w obozach w Dadaab w północno-wschodniej Kenii, 142 tys. osób w Dollo Ado w Etiopii oraz 22 tys. osób w obozie Ali Addeh w Dżibuti, a także 1,35 mln przesiedlonych
w obrębie swojego kraju Somalijczyków.

Zgodnie z najnowszymi prognozami, w większości krajów w rejonie Rogu Afryki poziom opadów sezonowych w okresie od marca do maja utrzyma się poniżej średniej. Dodatkowo konflikt w Somalii, ataki terrorystyczne i przemoc na tle etnicznym w Kenii, jak również przypadki gróźb wobec pracowników organizacji niosących pomoc humanitarną, ograniczają dostęp do uchodźców i społeczności dotkniętych kryzysem.

W swoim najnowszym raporcie „Response To The Horn of Africa Emergency” UNICEF podsumowuje dotychczasowe działania w Rogu Afryki, prowadzone od drugiej połowy 2011 roku do grudnia 2011 roku. W tym czasie UNICEF zapewnił potrzebującym m.in:

• ponad 60 tys. ton dostaw z ratującą życie pomocą humanitarną do krajów
Rogu Afryki (transport odbył się drogą powietrzną, lądową i morską)
• leczenie 350 tys. poważnie niedożywionych dzieci
• zaszczepienie 7,9 mln dzieci przeciwko odrze
• dostęp do czystej wody dla 3,2 mln osób
• ułatwiony dostęp dla ponad 200 tys. dzieci do miejsc przyjaznych dzieciom

hoa180mini
(KLIKNIJ MAPĘ, ABY POWIĘKSZYĆ)

Dzięki ogromnemu wsparciu, które UNICEF otrzymał od swoich darczyńców i partnerów, udało się również zmniejszyć w Somalii liczbę rejonów dotkniętych klęską głodu. Zmniejszono również trzykrotnie poziom ostrego niedożywienia w regionie Turkana w Kenii. UNICEF odnotował także bardzo wysokie wskaźniki wyzdrowień po leczeniu ostrego niedożywienia oraz niskie wskaźniki umieralności dzieci w Etiopii.

Pomimo znacznych postępów w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego w Rogu Afryki, daleko jest jeszcze do zakończenia sytuacji kryzysowej w tym rejonie. Miliony dzieci wciąż potrzebują natychmiastowej pomocy. Jeśli w ciągu najbliższych miesięcy nie zapewnimy im odpowiedniego wsparcia, bardzo szybko utracimy ciężko wywalczone dotychczas osiągnięcia - powiedział Elhadj As Sy, Dyrektor Regionalny UNICEF w Afryce Wschodniej i Południowej.

UNICEF koncentruje się na poprawie jakości życia rodzin i całych społeczności, poprzez, m.in., zwiększony dostęp do mobilnych zespołów opieki zdrowotnej, leczenie ostrego niedożywienia, zapewnienie dostępu do edukacji z uwzględnieniem elastycznych godzin nauczania dla dzieci, które mieszkają w trudno dostępnych miejscach. To tylko niektóre z przykładowych działań prowadzonych przez UNICEF, które mają na celu zmniejszenie ryzyka pojawienia się innych zagrożeń mogących przekształcić się w kolejną katastrofę humanitarną.

Najbliższe miesiące wymagają od nas zapewnienia dzieciom w Rogu Afryki stałego wsparcia. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć kolejnej katastrofy. Jeśli nie będziemy czujni, klęska głodu może powrócić. Wspólnymi siłami możemy jednak temu zapobiec i pomóc milionom dzieci w Rogu Afryki - dodaje Elhadj As Sy.

W 2011 roku UNICEF otrzymał od swoich darczyńców ponad 405 mln USD na pomoc humanitarną dla potrzebujących w Rogu Afryki, co stanowi 96% potrzebnej kwoty. Oszacowano, że w tym roku potrzebne będą dodatkowe 413,8 mln USD na dalsze działania pomocowe w Rogu Afryki. Do tej pory polscy darczyńcy przekazali na konto organizacji ponad
2 mln PLN. UNICEF Polska nadal prowadzi zbiórkę na rzecz ofiar suszy w Rogu Afryki.

pomoz

Data publikacji: 12.04.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.