FaceBook

Polski naukowiec współzałożycielem UNICEF

1 listopada to 130-ta rocznica urodzin dr. Ludwika Rajchmana, pomysłodawcy i współzałożyciela Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. W mijającym właśnie roku przypada również 65. rocznica powołania tej organizacji przez ONZ.

Ludwik Rajchman był cenionym lekarzem, bakteriologiem i higienistą. UNICEF powstał dzięki jego inicjatywie i zaangażowaniu w działania na rzecz dzieci. Rajchman zapisał się w historii także jako współorganizator Komisji Epidemiologicznej Ligii Narodów. W latach dwudziestych XX w. założył Państwowy Zakład Higieny i został jego pierwszym dyrektorem. Ludwik Rajchman był również doradcą medycznym w Chinach.

web_1946-1950-ludwik-rajchm 2

UNICEF powołano do życia, aby ratować życie dzieci, ofiar działań wojennych w Europie. Na samym początku wszystkie działania organizacji koncertowały się na dostarczaniu dzieciom mleka, żywności, leków i kocy. Dlatego właśnie UNICEF określano często jako „mleczarz dla dzieci świata”. Na początku lat pięćdziesiątych XX w. UNICEF został agendą ONZ i rozszerzył swoje działania także na kraje rozwijające się niosąc pomoc wszędzie tam, gdzie bieda, konflikty zbrojne i klęski żywiołowe odbierają najmłodszym dzieciństwo. Obecnie UNICEF działa w ponad 190 krajach i co roku ratuje życie około 7 milionów dzieci.

W tym momencie kluczową kwestią dla UNICEF jest pomoc humanitarna dla ofiar suszy i klęski głodu w Rogu Afryki. To obecnie najważniejsze działania pomocowe w regionie. UNICEF Polska nadal prowadzi zbiórkę na rzecz ofiar.Pomóż teraz!

JAK POMÓC?

Wpłać darowiznę ONLINE lub zrób przelew na konto akcji:
73 1020 1013 0000 0102 0151 5907 (wydrukuj przekaz) i zostań głosem dzieci dzieląc się informacją o potrzebie pomocy ze swoimi znajomymi!

Data publikacji: 01.11.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.