FaceBook

Postęp w działaniach na rzecz dzieci dotkniętych HIV/AIDS

16 stycznia 2007 - Rok temu UNICEF wraz z partnerami rozpoczął światową kampanię "Razem dla dzieci, razem przeciw AIDS" by zwrócić uwagę na dzieci, bezbronne ofiary epidemii AIDS.W niektórych krajach dokonał się postęp w dziedzinie zapobiegania przenoszenia wirusa HIV z marki na dziecko. Coraz więcej dzieci żyjących z AIDS ma także zapewnioną właściwą opiekę medyczną, mówi raport UNICEF "Dzieci i AIDS", który ukazał się 16 stycznia.

"Dzieci dotknięte HIV/AIDS potrzebują natychmiastowej pomocy", mówi Ann M. Veneman, Dyrektor Generalny UNICEF. Celem kampanii "Razem dla dzieci, razem przeciw AIDS" jest zapewnienie leczenia dzieciom żyjącym z HIV, zapobieganie przenoszeniu wirusa z matki na dziecko oraz opieka nad dziećmi, które zostały osierocone z powodu AIDS."

Zapobieganie przenoszeniu wirusa HIV z matki na dziecko

W 2006 roku około 530 tysięcy dzieci zakaziło się wirusem HIV. Większość z nich otrzymała wirus od matki. Bez leczenia, połowa z nich umrze przed 2 rokiem życia.

Raport UNICEF stwierdza, że następuje stały, procentowy wzrost liczby kobiet, które mają zapewnioną właściwą opiekę w czasie ciąży i porodu. Niektóre z państw Afrykańskich charakteryzuje duży przełom w tej dziedzinie zapobiegania przenoszenia wirusa z matki na dziecko (PMTCT - preventing mother-to-child transmission).

W Namibii, odsetek HIV-pozytywnych, ciężarnych kobiet, które otrzymują leczenie antyretrowirusowe, które może zapobiec przeniesieniu wirusa na dziecko wzrósł z 6% w 2004 roku, do 29% w 2005 roku. W RPA odsetek ten wzrósł z 22% w 2004 roku do 30% w 2005 roku.

Mimo tych osiągnięć nadal bardzo niewiele kobiet ma dostęp do leczenia antyretrowirusowe. Szacuje się, że w 2005 roku zaledwie 9% ciężarnych, HIV-pozytywnych kobiet z krajów o niskim i średnim dochodzie otrzymywało odpowiednie leki, które mogły uchronić ich dzieci przed tą śmiertelną chorobą. Odsetek ten wzrósł o 2% w porównaniu do 2003 roku.

Dostęp do leczenia

Raport odnotowuje postęp w zapewnieniu leczenia dzieci żyjących z HIV/AIDS. Dzięki lepszej wykrywalności, wyszkoleniu pracowników opieki medycznej a także niższym cenom leków coraz więcej dzieci ma szansę na terapię antyretrowirusową. Niektóre kraje, w tym Botswana, Indie, Rwanda, Południowa Afryka i Tajlandia znacznie poprawiły jakość opieki medycznej dla dzieci, włączając integrując terapię z tą prowadzoną dla dorosłych.

Na świecie, zaledwie jedno na dziesięcioro dzieci ma dostęp do leczenia antyretrowirusowego. Zaledwie 4% dzieci, których matki były HIV pozytywne otrzymuje profilaktyczne leczenie, które może zapobiec śmiertelnym infekcjom.

Ceny leków antyretrowirusowych znacznie zmalały w ciągu ostatnich 12-18 miesięcy. Clinton Fundation HIV/AIDS Initiative wynegocjowała obniżenie kosztów antyretrowirusowego leczenia pediatrycznego do 0,16$ za dzień, lub 60$ za rok.

Zapobieganie nowym zakażeniom

Raport UNICEF zauważa konieczność prowadzenia kampanii skierowanych do określonych grup ryzyka. Wśród nich są młode kobiety - teraz zakażeniom ulega więcej kobiet niż mężczyzn. Na przykład w Kenii oraz Wybrzeżu Kości Słoniowej na każdego zakażonego mężczyznę przypada pięć kobiet.

Nowe badania wskazują, że na zmniejszenie liczby zakażeń w Kenii, rolniczych obszarach Wybrzeża Kości Słoniowej, Malawi i Zimbabwe, a także Botswany miało wpływ rozpowszechnienie bezpiecznych zachowań seksualnych młodych ludzi. W ponad 70 uwzględnionych w raporcie liczba badań na wykrywalność wirusa oraz specjalistycznych porad wzrosła z 4 milionów objętych nimi osób, do 16,5 miliona w 2005 roku.

Opieka nad osieroconymi dziećmi

Znacznie więcej dzieci, które zostały osierocone z powodu AIDS ma obecnie dostęp do edukacji. Wg raportu częściowy wpływ na to miało zniesieni opłat szkolnych.

Raport "Dzieci i AIDS" podsumowuje postęp w działaniach na rzecz dzieci dotkniętych HIV/AIDS, który dokonał się od momentu rozpoczęcia kampanii "Razem dla dzieci. Razem przeciw AIDS."

Data publikacji: 16.01.2007
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.