FaceBook

Postęp w leczeniu i zapobieganiu HIV jest widoczny, ale nierównomierny

Już jutro, 1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS. Raport poświęcony aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz postępom w zapobieganiu tej chorobie opublikowały UNICEF, WHO i UNAIDS.

W skali całego świata liczba nowych przypadków zakażeń HIV uległa stabilizacji i zaczęła maleć w wielu krajach. Coraz więcej osób otrzymuje leki antyretrowirusowe – pod koniec 2010 roku z terapii korzystało 6,65 mln osób. Prawie 50% kobiet w ciąży będących nosicielkami wirusa, otrzymuje skuteczne leki antyretrowirusowe, by nie dopuścić do zakażenia swoich dzieci. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się nierealne, dziś staje się możliwe.

Opublikowane niedawno wyniki badań klinicznych potwierdziły ogromny wpływ leków antyretrowirusowych na sytuację epidemiologiczną jako jednego ze skutecznych działań na rzecz zapobiegania zakażeniom HIV. Po raz pierwszy, możliwość stosowania mikrobicydów daje dodatkową nadzieję kobietom żyjącym w Afryce Subsaharyjskiej. Mimo tego postępu, nadal zbyt wiele osób ulega zakaża się HIV, choruje i umiera z powodu AIDS. Szczególnie niepokojące są trendy obserwowane we Wschodniej Europie i Środkowej Azji, gdzie wzrasta liczba osób zakażonych HIV i zgonów związanych z zakażeniem.

W 2010 odnotowano około 350 tys. nowych infekcji wśród dzieci, pomimo zwiększonego dostępu do profilaktyki zapobiegania przenoszenia wirusa HIV z matki na dziecko. Wiele spośród 3,4 mln dzieci żyje z wirusem HIV i niestety nadal zbyt dużo z nich nie otrzymuje potrzebnej im opieki lekarskiej. W krajach słabo i średnio rozwiniętych tylko jedno na cztery dzieci zakażone wirusem HIV otrzymało w 2010 roku leczenie, podczas gdy ten sam współczynnik dla osób dorosłych wynosi 1:2.

Pomimo coraz lepszego dostępu do leczenia, opieki i wsparcia dostarczanego osobom dorosłym zakażonym wirusem HIV, odnotowujemy spowolnienie tego procesu u dzieci - mówi Leila Pakkala, Dyrektor PFP w Genewie. Poziom pomocy dzieciom zarażonym HIV jest alarmująco niski. Przy rozpatrywaniu działań i ich równomiernego ukierunkowania, musimy mieć pewność, że ogólnoświatowe wysiłki są w takim samym stopniu podejmowane zarówno wobec dzieci jak i dorosłych – dodaje.

Ostatnia dekada to okres, w którym nastąpił niezwykły postęp w walce z HIV. W słabiej rozwiniętych krajach poszerzył się dostęp do profilaktyki opartej na najnowszej wiedzy, diagnostyki, poradnictwa, leczenia i opieki. Ten postęp pokazuje, jak dzięki zaangażowaniu, nakładom finansowym i wspólnym działaniom możemy podejmować się tak trudnych wyzwań, jaką jest walka z pandemią HIV.

Najważniejsze informacje na temat epidemii HIV i postępów w 2010 roku

Nowe przypadki zakażeń HIV

  • W 2010 roku zakażeniu HIV uległo około 2,7 mln osób.
  • W 2010 roku zakażeniu HIV uległo około 390 000 dzieci. To o 30% mniej w porównaniu do szczytu, który miał miejsce w 2002 i 2003 roku i wynosił 560 tys. nowych zakażeń.
  • Od 2001 roku liczba nowych zakażeń w ciągu jednego roku zmniejszyła się w 33 krajach, w tym w 22 krajach Afryki Subsaharyjskiej. Jednakże, po spadku na początku XXI, liczba nowych zakażeń zwiększa się w Europie Wschodniej i Azji Środkowej, wzrasta też na Bliskim Wschodzie i Północnej Afryce.

Zgony spowodowane przez AIDS

  • Począwszy od 2005 roku, liczba zgonów związanych z AIDS zaczęła zmniejszać się – z 2,2 mln w 2005 roku do 1,8 mln w 2008 roku. Niestety, w Europie Wschodniej i Środkowej Azji liczba zgonów związanych z AIDS wzrosła 11-krotnie (z około 7,8 tys. do 90 tys.) i ponad dwukrotnie we Wschodniej Azji (z 24 tys. do 56 tys.).
  • Na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce umieralność z powodu AIDS również zwiększyła się o 60% (z 22 tys. do 35 tys.).

Rozpowszechnienie HIV

Począwszy od 2005 roku, liczba zgonów związanych z AIDS zaczęła zmniejszać się – z 2,2 mln w 2005 roku do 1,8 mln w 2008 roku. Pod koniec 2010 roku liczba osób zakażonych HIV w skali świata wynosiła około 34 mln. Podczas odbywającego się w czerwcu 2011 roku szczytu ONZ przyjęto plan, który zakłada eliminację nowych zakażeń u dzieci do roku 2015. W krajach średnio rozwiniętych i rozwijających się w 2010 roku 48% kobiet w ciąży zakażonych HIV (716 500 spośród 1,49 mln zakażonych) otrzymywało leki antyretrowirusowe.

U 35% zakażonych kobiet w ciąży przeprowadzono diagnostykę (w 2005 roku tylko u 7%).

W latach 2009-2010 liczba niemowląt urodzonych przez zakażone kobiety, którym zapewniono profilaktykę antyretrowirusową, wzrosła z 32% do 42%. Według danych dostarczonych przez 65 słabo i średnio rozwiniętych krajów, w 2010 roku u 28% niemowląt wykonano test na obecność HIV w ciągu pierwszych dwóch miesięcy życia (w porównaniu do danych z 54 krajów w 2009 roku – tylko u 6%).

Data publikacji: 30.11.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.