FaceBook

Praca wolontariuszy ratuje życie dzieci

Nadchodzi czas porodu. Kobieta jedzie do szpitala, gdzie dostaje czyste łóżko i profesjonalną opiekę medyczną. Niezbędne narzędzia używane podczas porodu są sterylne. Przy kobiecie jest położna, często także lekarz. Po urodzeniu, dziecko od razu jest badane, aby w razie konieczności móc zapewnić mu natychmiastową pomoc. Kiedy rośnie i się rozwija na bieżąco przechodzi kontrole lekarskie, otrzymuje niezbędne szczepionki. Tak wygląda poród i opieka nad noworodkiem w krajach rozwiniętych – tak powinna wygląda na całym świecie!

Tymczasem statystycznie w Etiopii na 1 lekarza przypada 40 tysięcy mieszkańców. W tej sytuacji prawie wszystkie etiopskie kobiety rodzą w domu. W takich warunkach szczepionka jest często jedynym sposobem aby zapewnić dzieciom podstawy bezpieczeństwa. To sprawia, że kluczowym staje się samo informowanie o możliwościach szczepień i ich efektach. Dlatego tak ważna jest w Etiopii praca wolontariuszy.

Warknesh jest jedną z wielu wolontariuszy wyszkolonych przez UNICEF.

Pracuję w wiosce, aby polepszyć sytuacje kobiet i dzieci. Uczę kobiety o zdrowiu, pomagam im dotrzeć na szczepienia – mówi Warknesh. Za każdym razem zanim rozpocznie się akcja szczepień, Warknesh wykonuje swoją pracę. Zajmuje mi to trzy godziny: przygotowanie wszystkiego i porozmawianie z mamami. Najpierw przychodzę do punktu medycznego. Pracownice mówią mi, co powiedzieć kobietom. A potem idę i rozmawiam z nimi o szczepieniach. Spośród kobiet, z którymi rozmawiałam, każda poszła się zaszczepić – dodaje Warknesh.

W Etiopii nie ma jak zrobić kampanii przeciwtężcowej inaczej niż poprzez rozmowę z ludźmi. Mieszkańcy przeważnie nie potrafią czytać i pisać, nie mają telewizji ani radia. Jedynym skutecznym sposobem informacji jest rozmowa z wolontariuszami z wioski. Warknesh ma pod opieką 115 rodzin. Jej praca ratuje życie dzieci.

Data publikacji: 06.07.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.