FaceBook

Program Polityki Jodowej

Program Polityki Jodowej jest realizowany zgodnie z rekomendacją Międzynarodowej Komisji do Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu i WHO jako program o charakterze ciągłym.

Program polega na ciągłym monitorningu zachorowań na niedoczynności tarczycy, kontroli zapadalności na raka tarczycy i innych chorób związanych z niedoborem jodu, a ponadto kontroli jakości procesu jodowania soli kuchennej, a także stałym monitorowaniu efektów ubocznych profilaktyki jodowej - jakim jest - wywołana jodem nadczynność tarczycy. Monitorowanie programu potwierdza, że stosowany projekt jest bezpieczny.

Jak ważna jest profilaktyka jodowa świadczą skutki decyzji o jej zaprzestaniu w latach 1980-86. W ciągu 5 lat doszło do zwiększenia przypadków przemijającej niedoczynności tarczycy u niemowląt, wzrost występowania wola u dzieci i dorosłych oraz do gwałtownego wzrostu raka tarczycy.

Polski program profilaktyki jodowej został uznany przez ekspertów WHO, ICCIDD, UNICEF na Konferencji odbytej w Ministerstwie Zdrowia w lutym 2002 jako wzorcowy i niezwykle efektywny. W ciągu 6-7 lat uzyskano znaczący spadek chorób spowodowanych niedoborem jodu.

Mimo, iż program ma charakter ciągły został skreślony z listy programów prewencyjnych, finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia w roku 2003.

Data publikacji: 21.02.2004
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.