Radiowe porady psychologiczne UNICEF już przynoszą pozytywne rezultaty

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI184926

Dhadingbesi, Nepal, 7 maja 2015 r. - Chiranjibi Adhikari jeszcze nigdy nie widział swojego   6-letniego syna Kritagya aż tak niespokojnego.

Cały czas domaga się uwagi.Wcześniej taki nie był,mówi 45-latek.

Kritagya, jak mówi jego tata, przeszedł traumę, kiedy 25 kwietnia 2015 roku Nepal nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera.

Nie mam pojęcia, jak mu pomóc,mówi Chiranjibi. Łatwo wpada w panikę i nie potrafię go uspokoić.

Ojciec i syn znaleźli się pod opieką medyczną w dostarczonym przez UNICEF namiocie, który postawiono naprzeciwko szpitala Dhading w Dhadingbesi. Aby sprostać rosnącej liczbie pacjentów trafiających do szpitala, zwłaszcza tych z urazami spowodowanymi trzęsieniem ziemi, UNICEF dostarczył dwa takie namioty.

Kritagya trafił do szpitala po tym, jak 7 maja doznał urazu ramienia podczas wtórnego trzęsienia ziemi.

Kiedy o stanie chłopca poinformowano biuro UNICEF w Nepalu, pracownicy postanowili poświęcić mu czas antenowy w ramach niedawno powstałej audycji Bhandai Sundai (Mówienie Słuchanie). Za parę minut miała się rozpocząć popołudniowa emisja programu, poświęcona poradom psychologicznym dla dzieci dotkniętych trzęsieniem ziemi. Po paru słowach wyjaśnienia Chiranjibi gotów był wejść na antenę i porozmawiać z psychologiem o samopoczuciu swojego syna.

Martwi mnie, że mój syn wpada w panikę nawet przy najmniejszym podrygu ziemi,mówił na antenie.

UNI183945

Chiranjibi dodał, że inni rodzice byli równie zestresowani, kiedy zaczęło im brakować pomysłów na to, jak opanować ataki paniki u swoich dzieci.

Psycholog odpowiedział Chiranjibiemu, że rodzice i opiekunowie powinni wytłumaczyć dzieciom, że wtórne wstrząsy to naturalnie występujące zjawisko po trzęsieniu ziemi. Poradził też, aby zająć dzieci zabawą i zajęciami grupowymi, kładąc duży nacisk na kontakt z grupą rówieśników.

Wdzięczny za radę, Chiranjibi wyraził nadzieję, że ta wyjątkowa audycja trafi do milionów rodziców, którzy cierpią tak jak on, martwiąc się o swoje dzieci dotknięte trzęsieniem ziemi.Teraz jest mi dużo lepiej,dodał.

Audycja spotkała się z pozytywnym odbiorem nie tylko wśród Nepalczyków z miejsc dotkniętych trzęsieniem ziemi, ale także spoza tych obszarów.

W czasie audycji do radia dzwonili Nepalczycy z całego świata, aby wyrazić swoje wsparcie dla ludzi dotkniętych katastrofą. 

Aby podnieść na duchu miliony nepalskich dzieci dotkniętych trzęsieniem ziemi, w programie wystąpiły także znane postaci, takie jak Ani Choying Drolma – Ambasador Dobrej Woli UNICEF oraz Paras Khadka – kapitan narodowej drużyny krykieta. Wieczorem, w czasie półgodzinnej audycji radiowej w ramach Bhandai Sundai, dzieci zabawiał także znany komik i aktor, Jitu Nepal.

Naresh Newar

Według szacunków UNICEF 1,7 mln dzieci w Nepalu potrzebuje natychmiastowego wsparcia. Pracownicy UNICEF cały czas są na miejscu i robią wszystko, aby zapewnić im pomoc.

Dołącz do nas – przekaż dziś darowiznę i pomóż dzieciom w Nepalu. Liczy się każdy Twój gest.

900x323

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej