FaceBook

Raport UNICEF i WHO - malaria na świecie

W uroczystym ogłoszeniu publikacji wzięli udział: Dyrektor Generalna UNICEF Ann M. Veneman, Dyrektor departamentu WHO: Roll Back Malaria, Dr. Fatoumata Nafo-Traoré a także zastępca Dyrektora Wykonawczego UNICEF Kul Gautam.

Raport jest dogłębnym studium dotyczącym problemu malarii na świecie. Opisuje także postępy wielu państw w zwalczaniu choroby.

Malaria: sytuacja na świecie

Każdego dnia 350-500 milionów ludzi cierpi z powodu malarii. Podkreślając wagę problemu Dyrektor Generalny UNICEF Ann M. Veneman powiedziała: "Malaria to choroba, która co 30 sekund zabija jedno dziecko w Afryce Subsaharyjskiej. Na świecie, każdego roku z jej powodu umiera ponad milion osób, z których większość stanowią dzieci poniżej piątego roku życia."

Malaria jest chorobą, której można zapobiegać i którą można leczyć. " Nie będziemy w stanie zredukować liczby zgonów spowodowanych malarią w Afryce i osiągnąć jednego z Milenijnych Celów Rozwoju jeżeli nie przyłożymy się do tego z wszystkich naszych sił," powiedział Kul Gautam. "Nauka znalazła już rozwiązanie. Mamy skuteczne narzędzia i wiemy jak je stosować. Nie ma żadnego wytłumaczenia dlaczego zawodzimy tak wiele dzieci."

Raport dot. Malarii: pozostaje wiele do zrobienia

W ostatnich pięciu latach zanotowano postęp w walce z malarią. Raport podkreśla pozytywne rezultaty działań niektórych państw w kontrolowaniu choroby.

Wiele działań może zapobiegać chorobie i ograniczać śmiertelność zapadających na nią osób. Wśród nich jest upowszechnianie stosowania moskitier, które na obszarach wysokiego ryzyka mogą ograniczyć zapadalność na malarię nawet o 50%. Dostępne są także skuteczne leki.

Nadal pozostaje bardzo wiele do zrobienia. Wyzwaniem pozostają wysokie koszty programów zapobiegawczych, a także koszty terapii.

"Pieniądze nie stanowią odpowiedzi na wszystko. Wiele krajów rozwijających się, szczególnie afrykańskich, wymaga wzmocnienia systemu opieki zdrowotnej. Widoczna jest także duża potrzeba zwiększenia inwestycji na badania naukowe," powiedział Dr. Fatoumata Nafo-Traoré. "Cieszą nas wyniki ostatnich prac nad skutecznymi szczepionkami, ale konieczne są dalsze postępy w pracach badawczych, dotyczące zwłaszcza nowych leków i bezpiecznych środków owadobójczych.

Wnioski zawarte w raporcie mówią, że wdrażanie efektywnych programów zaczyna przynosić owoce i powoli zmienia się globalne oblicze tej groźnej choroby dając nadzieje na skuteczne jej zapobieganie i leczenie w przyszłości.

Raport w języku angielskim jest dostępny na stronie internetowej WHO.

Data publikacji: 03.05.2005
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.