FaceBook

Razem dla dzieci - 60 lat UNICEF

UNICEF został założony by nieść pomoc milionom dzieci, które ucierpiały na skutek działań wojennych w Europie. Początkowo jego działalność koncentrowała się na dostarczaniu mleka, żywności, kocy i leków. Z tego powodu UNICEF zyskał przydomek "mleczarz dla dzieci świata".

Później, gdy sytuacja dzieci europejskich znacznie się poprawiła UNICEF rozszerzył swoje działania także na kraje rozwijające się. Obecnie działa w 156 krajach i co roku ratuje życie około 7 milionów dzieci!

1946 - UNICEF dostarcza pomoc ponad 6 milionom dzieciom, które straciły dom na skutek działań wojennych. Pomoc trafia także do polskich dzieci.

1947 - UNICEF rozpoczyna pierwsze powszechne akcje szczepień.

1949 - dziewczyna z Czech, Jitka, rysuje kartkę w podziękowaniu za mleko. Tak narodził się pomysł stworzenia kartek UNICEF.

1950 - UNICEF rozszerza swoją działalność na kraje rozwijające się.

1954 - amerykański aktor Danny Kaye, zostaje pierwszym Ambasadorem Dobrej Woli.

1965 - UNICEF otrzymuje Pokojową Nagrodę Nobla.

1975 - wspólnie z WHO UNICEF tworzy rewolucyjną terapię przeciw odwodnieniu (ORS).

1989 - UNICEF przyczyna się do uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, najważniejszego dokumentu mówiącego o prawach najmłodszych.

2003 - UNICEF prowadzi w Indiach największą w dziejach akcję szczepień przeciwko Heinemedina. Objęła 152 miliony dzieci.

11 grudnia 2006 UNICEF skończył 60 lat. Pozostaje jedyną agendą ONZ finansowaną w 100% z dobrowolnych składek darczyńców.

Data publikacji: 11.12.2006
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.