FaceBook

Relacja Marka Krupińskiego z Rogu Afryki

Kenia to jeden z krajów w Rogu Afryki najbardziej dotkniętych klęską głodu. Każdego tygodnia do trzech obozów dla uchodźców w Dadaab przybywa około 1,2 tys. ludzi.
W Kenii, dzięki Waszym darowiznom, UNICEF dostarcza pomoc humanitarną zarówno do obozów dla uchodźców, jak i bezpośrednio na ogarnięte suszą tereny.


Od początku lipca UNICEF dostarczył pomoc medyczną oraz żywność terapeutyczną dla 63,4 tys. dzieci. W obozach dla uchodźców zaszczepiono przeciw odrze już ponad 67 tys. dzieci. UNICEF zapewnia dostęp do wody pitnej dla 936 tys. osób. W najbliższych miesiącach planujemy dostarczyć czystą wodę pitną dla 2.5 mln osób.


W obozach dla uchodźców powstały 222 Miejsca Przyjazne Dzieciom, które zapewniają ponad 27 tys. dzieci bezpieczne miejsce do nauki i zabawy, dostęp do pitnej wody
i sanitariatów oraz pożywienie. W Miejscach Przyjaznych Dzieciom UNICEF planuje objąć opieką 128 tys. dzieci. Od rozpoczęcia nowego roku szkolnego UNICEF zapewnia 64,7 tys. dzieci dostęp do podstawowej edukacji.

Potrzeby mieszkańców Kenii są nadal ogromne. Co gorsze, z powodu pory deszczowej
w obozach dla uchodźców rośnie ryzyko wybuchu epidemii. Setki tysięcy dzieci w Rogu Afryki nadal potrzebują natychmiastowej pomocy.

Na początku tygodnia Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska, dołączył do misji UNICEF w Rogu Afryki, żeby odwiedzić miejsca, w których realizowane są programy finansowane z darowizn przekazywanych darczyńców z całego świata, w tym Polaków. Pierwsze rozmowy po przyjeździe dotyczyły aktualnej sytuacji w regionie. Podczas spotkań
w siedzibie UNICEF, przedstawiciele biura UNICEF w Kenii przedstawili zakres podejmowanych działań, omówili największe wyzwania, wskazali również na dotychczasowe sukcesy. Przekazali także podziękowania dla polskich Darczyńców za wielką hojność.

1

Elhadj As Sy (Dyrektor Regionalny, odpowiedzialny za Zachodnią i Południową Afrykę) prowadzi briefing, dotyczący aktualnej sytuacji w regionie. W spotkaniu uczestniczą: Elke Wisch (zastępca Dyrektora Regionalnego), Michael Klaus (Dyrektor Regionalny
ds. Komunikacji), Marja-Riitta Ketola (po lewej, Dyrektor UNICEF Finlandia) oraz Marek Krupiński (Dyrektor Generalny UNICEF Polska).

5

Runar Soerensen z Norwegii całe swoje zawodowe życie poświęcił dla UNICEF. Na zdjęciu zakreśla terytorium największej operacji emergency jaką ostatnio jego zdaniem widziała ludzkość. Runar zwraca uwagę, że Lodwa w regionie Turkana, to obecnie obszar, którego mieszkańcy najbardziej zostali dotknięci niedożywieniem. Potrzeby tamtejszej ludności
są od lat marginalizowane, ludzie pozbawieni są wody i dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych.

7

Stephanie Shanler zajmuje się ochroną dzieci w sytuacjach kryzysowych. Kiedy opowiada przez co w ostatnich tygodniach przechodzą dzieci, mówi ze łzami w oczach. Stephanie nieustannie działa na rzecz poprawy warunków, w jakich przebywają dzieci. Budowane są specjalne "friendly spaces", w których najmłodsi mogą znaleźć opiekę oraz schronienie
w obliczu ciężkiej sytuacji, jaka panuje w obozach. UNICEF kładzie wielki nacisk
na bezpieczeństwo dzieci podczas kryzysów, kiedy wiele z nich, często osieroconych i bardzo osłabionych spędza dłuższy czas na terenie obozu dla uchodźców. Działalnośc UNICEF w tym zakresie jest bardzo dobrze postrzegana oraz doceniana przez społeczność lokalną.


3

W biurze UNICEF działa "Somalia Support Centre", gdzie program związany z leczeniem niedożywienia nadzoruje Peter Hailey i dr John Egbe Agbor. Sytuacja zmienia się dynamicznie, zwłaszcza w obozie Dadaab, ale i wzdłuż granicy południowej Somalii, gdzie krytyczna fala uchodźców dociera do punktu granicznego Dolo. Napływ uchodźców jest jedną z najbaczniej obserwowanych kwestii.


9

Japhet Bore - pracujący dla UNICEF kierowca, ale też "przewodnik" - znający każdy zakamarek Nairobi, a nawet Kenii. Kierowcy i osoby pracujące w UNICEF w krajach dotkniętych kryzysami działają w skrajnei ciężkich warunkach, często ryzykując życie i zdrowie podczas dostarczania pomocy. Japhet ma w tym doświadczenie, od 21 lat pracuje w UNICEF, dbając o bezpieczny transport, również w ekstremalnych warunkach. W Nairobi zna prawie wszystkich,
do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy. Ze stoickim spokojem przemierza nie tylko zakorkowane Nairobi, ale również przeprawia się samochodem przez rzeki, gdzie woda sięga do poziomu bocznych lusterek. Jak opowiada, podczas przeprawy przez wodę, nie raz tłumaczył pasażerom, że pływająca obok kłoda drzewa, to nie kłoda, ale krokodyl. Cały dzień
w UNICEF, gotowy w każdej chwili ruszyć w teren. Ojciec dwóch synów i dwóch córek. "Jestem dumny i szczęśliwy, że pracuję w UNICEF", podkreśla Japhet.

Już wkrótce kolejne informacje z Kenii - najnowsze relacje o postępach w akcji i sytuacji w Rogu Afryki, bezpośrednio z terenu!


bannerwplatkenia

Data publikacji: 25.10.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.