FaceBook

Rozpoczynamy akcję szczepień w Vanuatu

Rozpoczynamy akcję szczepień w Vanuatu

© UNICEF/Crumb; Creg ma zaledwie rok i mieszka w Taunono na przedmieściach Port Vila. Jego dom został całkowicie zniszczony po przejściu cyklonu Pam.

W obliczu poważnego zagrożenia epidemią odry w Vanuatu rozpoczyna się dziś akcja szczepień. Po uderzeniu cyklonu Pam najbardziej narażone na zachorowanie są dzieci.

UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wspierają Ministerstwo Zdrowia Vanuatu, aby dotrzeć do wszystkich dzieci poszkodowanych przez żywioł, który w piątek spustoszył archipelag.

Szczepienia są koniecznie, ponieważ już na początku marca w Vanuatu odnotowano bardzo wiele przypadków zachorowań na odrę. Dodatkowo, poziom wyszczepialności w tym kraju jest bardzo niski, dlatego teraz, po przejściu cyklonu, choroba może zebrać śmiertelne żniwo.

Sześć naszych zespołów dotarło dzisiaj do Port Vila, aby rozpocząć akcję szczepień przeciwko odrze, powiedziała Karen Allen, przedstawicielka UNICEF dla regionu Pacyfiku. Z uwagi na wcześniejsze przypadki choroby potwierdzone w Santo i Port Vila, te rejony są dla nas priorytetowe.

Sześć dodatkowych zespołów zostanie przeszkolonych do końca tego tygodnia. Będą szczepić dzieci, zapewnią im suplementację witaminą A, a także dostarczą moskitiery chroniące przed malarią.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi przywrócił w Vanuatu funkcjonowanie chłodni, która utrzymuje szczepionki w odpowiedniej temperaturze. Po przejściu żywiołu była ona doszczętnie zniszczona.

Pierwsze zostaną zaszczepione dzieci w ośrodkach ewakuacyjnych. Będziemy szczepić wczesnym wieczorem, kiedy przebywa tam najwięcej osób, powiedziała Karen Allen. Aby przeprowadzić tę kampanię zatrudniliśmy emerytowane pielęgniarki i lokalny personel medyczny z odpowiednimi kwalifikacjami.

UNICEF dostarcza również zestawy pierwszej pomocy dla dzieci i ich rodzin poszkodowanych na skutek cyklonu Pam. Zestawy te zawierają m.in.: doustne sole nawadniające, tabletki odrobaczające, cynk i witaminę A.

UNICEF zapewnił także namioty, plecaki z przyborami szkolnymi, zestawy sanitarne, mydło, pojemniki na wodę i tabletki do jej uzdatniania.

Rozpoczynamy akcję szczepień w Vanuatu

© UNICEF/NYHQ2015-0447/Hing; Wolontariusze pakują niezbędne produkty, które wkrótce dotrą do poszkodowanych.

Katastrofa, która dotknęła Vanuatu miała miejsce w czasie, kiedy światowi przywódcy spotkali się w Sendai, w Japonii, na Trzeciej Międzynarodowej Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Konferencja dotyczyła zapobiegania klęskom żywiołowym. Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF na sesji poświęconej dzieciom i młodzieży poruszył temat konieczności podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz zapobiegania katastrofom naturalnym.

Pod koniec lat 90. na skutek katastrof spowodowanych zmianami klimatu cierpiało 66 mln dzieci rocznie, powiedział Anthony Lake. Szacuje się, że w ciągu najbliższych dekad ta liczba osiągnie 200 mln dzieci, czyli ponad trzy razy więcej. Więcej dzieci umiera. Więcej nie chodzi do szkoły. Więcej stoi w obliczu zagrożenia przemocą, handlem ludźmi czy pracą przymusową.

Dziś, kiedy łączność telefoniczna jest zerwana i nie znamy do końca wszystkich skutków katastrofy szacuje się, że około 60 000 dzieci zostało poszkodowanych w wyniku cyklonu Pam. Kiedy staramy się zapobiec tym kataklizmom musimy pamiętać, że ich skutki są odczuwalne przez najuboższych ludzi w najbardziej zapomnianych państwach świata.

Data publikacji: 18.03.2015
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.