FaceBook

Sukces Indii: rok bez polio

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nie zanotowano w Indiach ani jednego przypadku zachorowania na tę polio. Dla Indii to najdłuższy do tej pory okres, w którym nie odnotowano żadnego przypadku tej choroby. Jeżeli wszystkie badania laboratoryjne okażą się negatywne, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) skreśli Indie z listy krajów,
w których polio pozostaje chorobą endemiczną. Jest to niebywałe zwycięstwo, wielki krok
w dobrą stronę dla kraju i zapewne ich największe osiągnięcie w sektorze zdrowia publicznego.

Od kilkudziesięciu lat Indie były jednym z głównych obszarów występowania dzikiego szczepu wirusa polio. W 2009 roku Indiach dzieci dotkniętych polio było więcej niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Miliony pełnych wytrwałości i zaangażowania pracowników ochrony zdrowia nie poddało się. Do działań na rzecz zwalczania tej choroby wnieśli nadzieję i entuzjazm. Potężna armia wolontariuszy zaatakowała polio organizując kampanię szczepień migrującej ludności
w pociągach, na przystankach autobusowych i rynkach, a więc w miejscach szczególnie sprzyjających przenoszeniu tej choroby, na najbardziej zagrożonych i zarazem odległych obszarach.

Sukces Indii udowodnił, że możemy zwalczyć polio nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. W rzeczywistości, możemy zwalczyć tę chorobę tylko poprzez skupienie się na tych trudnych obszarach powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Liczby są zadziwiające. W 2011 r. podano około 900 mln dawek doustnych szczepionek przeciw polio. Ponad 170 mln dzieci poniżej piątego roku życia zostało zaszczepionych podczas dwóch kampanii szczepień na terenie kraju, w tym blisko 70 mln zostało zaszczepionych kilka razy.

Zdaniem Anthony’ego Lake’a indyjski rząd odegrał wiodącą rolę w sukcesie tego kraju w walce z polio. Program Eradykacji Polio w Indiach jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, Projektem Narodowego Nadzoru Polio WHO, Rotary International, US Centers for Disease Control and Prevention, UNICEF oraz fundacją Bill
i Melinda Gates. W ramach partnerstwa UNICEF dostarczył szczepionki, zarządzał logistyką
i prowadził komunikację oraz strategię społecznej mobilizacji.

„Możemy skutecznie walczyć z tą chorobą i uchronić przed nią każdą osobę, szczególnie dzieci.” - dodał Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF Ponieważ jest to możliwe, musimy raz na zawsze zwalczyć polio na całym świecie”


Do walki z polio włączył się również UNICEF Polska. Celem kampanii charytatywnej „Faceci ratują dzieci” jest zebranie funduszy na zakup szczepionek dla 250 tys. dzieci i 800 tys. kobiet w ciąży w Sierra Leone.Wystarczy 74 zł, aby zapewnić 180 szczepionek przeciwko polio. Akcję UNICEF można wesprzeć online na www.faceciratujadzieci.pl lub dokonać przelewu
na konto: 41 1020 1013 0000 0702 0005 9055.

frd_banner
Data publikacji: 19.01.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.