FaceBook

Susza zabrała im wszystko

(historia Saudy - materiał filmowy w języku angielskim)

Sauda Abdirahman Abikar, matka 5 dzieci, nie widziała swojego męża od dwóch miesięcy. Na początku 2010 roku rodzina wyemigrowała do Wajir, miasta w północno-wschodniej Kenii, w poszukiwaniu pożywienia i wody. Zanim susza wyrządziła ogromne straty na ich polach i wśród trzody, rodzina miała 150 kóz, 100 wielbłądów, 70 krów i dobrze się im powodziło. Dziś zostało im zaledwie 15 sztuk bydła. Mąż Saudy towarzyszył rodzinie w drodze do Wajir, jednakże nie został tam długo. Zdecydował się na powrót do rodzinnej miejscowości, by uratować chociaż to, co zostało, a zostało niewiele.

"Zobaczyłam go przelotnie w czerwcu na pogrzebie naszego rocznego synka, który zmarł w wyniku niedożywienia"
powiedziała Sauda. Nie wie, ani gdzie jej mąż jest teraz, ani kiedy wróci do swojej rodziny. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, bowiem rolnicy, którzy zdecydowali się wrócić i ratować ocalały dobytek, kierują się na południe w poszukiwaniu wody i pastwisk. Często wchodzą w ten sposób w konflikt z napotkanymi tam społecznościami.

Yahya Abdi Mohamed, który zarządza regionem Wajir, twierdzi, że na 160 gospodarstw domowych w 80 przypadkach na czele rodziny stoi matka. Dopóki susza trwa, kobiety nie oczekują, że ich mężowie powrócą. "Tęsknię za swoim mężem, ale tutaj nic dla niego nie ma" mówi Sauda, dodając "kiedy dzieci są głodne, pytają o swojego ojca. Bardzo im go brakuje."

Sauda, podobnie jak tysiące innych matek, by wyżywić rodzinę potrzebuje wsparcia. Sytuacja jest dramatyczna, kobiety muszą unieść na swoich barkach odpowiedzialność za całą rodzinę. Gdy kolejne dzieci umierają z głodu, kobiety tracą wiarę w lepszą przyszłość. Dlatego UNICEF Polska nadal prowadzi zbiórkę na rzecz ofiar klęski głodu w Rogu Afryki. Potrzebujących są tysiące, dlatego wierzymy, że każdy z Was włączy się do akcji i razem uratujemy wszystkie dzieci!

JAK POMÓC?
Wpłać darowiznę ONLINE lub zrób przelew na konto akcji:
73 1020 1013 0000 0102 0151 5907 (wydrukuj przekaz) i podziel się informacją o potrzebie pomocy ze swoimi znajomymi!

Dziękujemy za każde wsparcie! Pamiętaj, że liczy się każda Twoja wpłata, niezależnie od jej wysokości. Razem możemy więcej!

uni114742

Na zdjęciu suche kenijskie pastwiska
© UNICEF/NYHQ2011-1023/Kate Holt

Data publikacji: 23.08.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.