FaceBook

Szczepienia w sytuacjach kryzysowych

Na obszarach dotkniętych przez powodzie, trzęsienia ziemi, susze, bądź inne klęski żywiołowe, jednym z podstawowych problemów mieszkańców staje się brak czystej wody i możliwości utrzymania odpowiedniego poziomu higieny. Gdy katastrofa ma miejsce w kraju słabo rozwiniętym, gdzie wielu ludzi żyje w ubóstwie, problem ten staje się szczególnie wielkim zagrożeniem dla zdrowia i życia ludności. Dodatkowo jeśli w takim miejscu procent zaszczepionych dzieci jest niski, brakuje dobrze zorganizowanego systemu chłodni do przechowywania szczepionek (tzw. cold chain), a poszkodowane obszary są trudno dostępne, pojawia się duże ryzyko wybuchu epidemii chorób zakaźnych. Wobec tego zagrożenia zaszczepienie dzieci staje się absolutnym priorytetem.

W takiej sytuacji znalazło się tysiące dzieci na Madagaskarze. Aby ograniczyć ryzyko chorób i epidemii, UNICEF przeznaczył znaczne fundusze na pomoc i profilaktykę medyczną. Dzięki wsparciu darczyńców nasza organizacja zapewniła m.in. szczepionki przeciwko chorobom zakaźnym, pomogła odbudować system chłodni do przechowywania szczepionek i leków w 320 ośrodkach zdrowia oraz osobiste karty zdrowia dla 78 000 dzieci i 22 000 matek, które pozwalają kontrolować stan zdrowia i zachować odpowiednią powtarzalność wykonywanych badań i szczepień. Dzięki tym zabiegom udało się ochronić wiele dzieci.

Data publikacji: 04.02.2008
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.