FaceBook

Tężec — śmiertelna choroba, której potrafimy zapobiegać

Tężec wywołuje bakteria, która czai się w glebie, kurzu domowym, wodzie. Objawy choroby to wysoka gorączka oraz bolesne skurcze mięśni, prowadzące do niewydolności oddechowej. Pod koniec lat 80 ubiegłego wieku z powodu tężca umierało ponad milion osób rocznie, w tym 790 tys. noworodków.

W 1989 r. potrzebę ograniczenia liczby zachorowań na tężec uznano za jeden z międzynarodowych priorytetów. Akcjami szczepień objęto cały świat, a liczba śmiertelnych przypadków tężca wśród noworodków spadła w ciągu 10 lat aż o 75 proc. To wielki sukces, jednak choroba wciąż atakuje - głównie w rejonach Azji Południowej i w Afryce Subsaharyjskiej.

UNICEF intensyfikuje swoje działania w najbardziej zagrożonych regionach, prowadząc akcje szczepień oraz kampanie informacyjne. Szacujemy, że kontynuacja naszych działań pozwoli do 2015 r. niemal całkowicie wyeliminować zachorowania na tężec.

Data publikacji: 07.04.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.