FaceBook

Trwa akcja informacyjna UNICEF na Haiti

PORT-AU-PRINCE, Haiti, listopad 2010 – Liczba zachorowań na cholerę rośnie, a szpitale na Haiti przyjmują coraz większą liczbę pacjentów. UNICEF wraz z partnerami kontynuuje kampanię informacyjną, której celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby.

Ośrodki zdrowia i szpitale w Port-au-Prince pękają w szwach. Personel medyczny pracuje 24 godziny na dobę, dezynfekując otoczenie i upewniając się, że odwodnieni na skutek cholery pacjenci mają podawane specjalne sole przeciw odwodnieniu.

Cholera to łatwo przenosząca się choroba, która powoduje ostrą biegunkę, prowadzącą do gwałtownego odwodnienia organizmu. Przy braku leczenia może zabić nawet w klika godzin.

Leczeniu poddało się już około 50 tysięcy Haitańczyków. Od momenty wybuchu epidemii miesiąc temu potwierdzono około 20 tys. przypadków cholery oraz około 1 200 zgonów. Eksperci szacują, że liczby te mogą być w rzeczywistości wyższe, ponieważ nie wszystkie przypadki można zdiagnozować ze względu na rozmiar epidemii.

Leczenie pacjentów zanim jeszcze dotrą do ośrodków zdrowia to priorytet działań UNICEF. „Nie trać czasu!” – brzmi komunikat UNICEF. „Jeśli tylko zauważysz objawy, natychmiast zażyj środki przeciwko odwodnieniu”, mówi Dr. Mireille Tribie, specjalista UNICEF ds. zdrowia. To proste działanie może uratować życie.

W Cité l’Eternel i innych dzielnicach Port-au-Prince lokalni pracownicy medyczni rozwieszają plakaty z informacjami jak chronić siebie i swoich bliskich. W punktach dystrybucji wody rozdawane są środki do odkażania wody. W tym samym czasie UNICEF wraz partnerami oraz Ministerstwem Zdrowia prowadzi kampanię informacyjną w radio, telewizji oraz poprzez wiadomości tekstowe, docierając do przynajmniej 80% populacji. Ostateczny cel kampanii to sprawienie by w każdym gospodarstwie domowym była przynajmniej jedna osoba, która wie jak zapobiegać cholerze i jak wyglądają symptomy choroby. Działania wzmacniane są przez akcje informacyjne w szkołach, ośrodkach medycznych i na targowiskach.

uni98888
© UNICEF/Dormino

Cité l’Eternel to dom dla wielu tysięcy rodzin, które stłoczone na małej powierzchni żyją bez bieżącej wody i prądu. Liche chatki otaczają kanały ściekowe pełne ekskrementów. Wszystko to tworzy idealne środowisko dla rozwoju cholery. Miejsca takie jak Cité l’Eternel są priorytetem dla działań UNICEF.

Kampania informacyjna ma realny wpływ na życie młodych mieszkańców Cité l’Eternel, takich jak jedenastoletni Basélé. Jak wszyscy, Basélé zaopatruje się w wodę w lokalnym punkcie dystrybucji wody. Chłopiec słyszał o cholerze ale dopóki nie zobaczył plakatu UNICEF, nie wiedział jak chronić się przez zachorowaniem. „Musimy jeść jedzenie tylko bardzo dobrze ugotowane, pić oczyszczoną wodę i często myć ręce” mówi Basélé.

Data publikacji: 24.11.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.