FaceBook

Trzy miesiące po trzęsieniu ziemi na Haiti UNICEF publikuje raport podsumowujący podjęte działania i plany na przyszłość

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Haiti w połowie stycznia zabiło ponad 220 tysięcy osób. Katastrofa dotknęła trzy miliony ludzi ( 30% populacji kraju) w tym 1,5 miliona dzieci. Trzy miesiące po tragedii UNICEF opublikował raport podsumowujący dotychczasową pomoc humanitarną organizacji oraz plany na przyszłość. Największym zagrożeniem dla 1,3 miliona osób mieszkających w tymczasowych obozowiskach jest zbliżająca się pora deszczowa. Przedstawiciele biura UNICEF w Polsce odwiedzili Haiti na przełomie marca i kwietnia.

Odpowiedź UNICEF na tragedię na Haiti była bezprecedensowa. Zmobilizowanych zostało 300 osób, które pracują niemal bez przerwy, w skrajnie trudnych warunkach, nad oszacowaniem potrzeb dzieci i ich rodzin, przygotowywaniem programów działań i ich realizacji każdego dnia.

„Od samego początku UNICEF podkreśla, że trzęsienie ziemi na Haiti to tragedia dzieci” mówi Edward Carwardine, szef komunikacji w biurze UNICEF na Haiti. „Dlatego teraz niezwykle ważne jest, aby odbudowa kraju dotyczyła także dzieci. Musimy mieć pewność, że potrzeby dzieci zostaną rzetelnie rozpoznane, a ich sprawy zawsze stawiane będą na pierwszym miejscu.”

UNICEF rozpoczął akcję ratunkową już kilka godzin po tragedii. Dziś, działając wspólnie z partnerami w kilku kluczowych obszarach: opieka medyczna, dostęp do wody i urządzeń sanitarnych, walka z niedożywieniem, zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i edukacja, obejmuje opieką ponad milion osób. Pitna woda zapewniana jest 1,2 mln osobom dziennie, dodatkowo UNICEF dostarczył 2 307 latryn. Szczepienia objęły już ponad 104 tysiące dzieci. Działają już 23 tzw. dziecięce namioty, gdzie matki otrzymują fachową pomoc w opiece nad najmłodszymi dziećmi. UNICEF dostarczył także m.in. 875 zestawów tzw. szkoły w pudełku, każdy dla 80 dzieci, 3 721 zestawów rekreacyjnych, jak również 1 400 szkolnych namiotów. Pomoc UNICEF w obszarze edukacji objęła około 170 tysięcy dzieci. UNICEF przeszkolił także 150 pracowników socjalnych, którzy pomagają w łączeniu rodzin i odnajdywaniu krewnych dzieci pozbawionych opieki.

Pomoc UNICEF dla dzieci na Haiti nie byłaby możliwa, gdyby nie natychmiastowe i hojne wsparcie milionów darczyńców z całego świata, w tym z Polski. Łącznie UNICEF przekazał ponad 186,6 miliona dolarów na pomoc dzieciom dotkniętym trzęsieniem ziemi na Haiti. Polski oddział UNICEF, który jako pierwsza organizacja w kraju rozpoczął zbiórkę środków, przekazał do Haiti ponad 2,2 miliona złotych. Na przełomie marca i kwietnia przedstawiciele UNICEF odwiedzili Port-au-Prince, by zapoznać się z projektami pomocy dzieciom i zaplanować dalszą pomoc w odbudowie kraju.

„Bez względu na to, czy swoje wysiłki koncentrujemy na edukacji, żywieniu czy ochronie wszystkie działania zmierzają do jednego: zbudować Haiti przyjazne dzieciom.” – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska, który odwiedził projekty realizowane w Port-au-Prince i okolicach. „Skala tragedii jest niewyobrażalna, ale widząc z jakim zaangażowaniem pracuje UNICEF i jak bardzo mieszkańcy Haiti chcą powrotu normalności wierzę, że to się uda. Kluczowe jest wsparcie społeczności międzynarodowej.”

Pełen raport w języku angielskim: http://www.unicef.org/infobycountry/files/FINAL_UNICEFHaiti_90-Day_Report_13_April2010.pdf

Data publikacji: 22.04.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.