FaceBook

Tymczasowe Ośrodki Edukacyjne dla najmłodszych ofiar powodzi w Pakistanie

(materiał filmowy w języku angielskim)

BALOCHISTAN, Pakistan, listopad 2010

Ośmioletnia Reshma z obozu dla uchodźców poszkodowanych przez powódź pokazuje swojej mamie zeszyt, który dostała w Tymczasowym Ośrodku Edukacyjnym (TOE) prowadzonym przez UNICEF.

Reshma nigdy wcześniej nie chodziła do szkoły. Teraz jest jednym z uczniów TOE założonego przez Stowarzyszenie Skautów w Balochistanie, wspieranego przez UNICEF.

pakistan_toe_2

Ośmioletnia Reshma podczas lekcji w TOE w obozie w Jaffarabad, Balochistan, Pakistan
© UNICEF Pakistan/2010/Sami

Przed powodzią rodzina Reshmy mieszkała w małej wiosce Mala Bagan Baba niedaleko miasta Jaffarabad w prowincji Balochistan. Gdy dotarła tam fala powodziowa, w jednej chwili musieli opuścić wioskę i przenieść się do obozu dla uchodźców. Reshma i jej czworo rodzeństwa mieli dużo szczęścia, najbliższy obóz zlokalizowany był 3 km od wioski. Tam cała rodzina została zarejestrowana i przydzielono im namiot, namiastkę tymczasowego domu.

Szansa na edukację

Obóz w Jaffarabad został zlokalizowany pomiędzy drogą i linią kolejową łączącą prowincję Balochistan z resztą kraju. Mieszka w nim prawie 7 tys. przesiedlonych osób, głównie kobiet i dzieci. UNICEF wspiera poszkodowanych od samego początku powstania obozu (od sierpnia tego roku). Każdego dnia dostarczana jest woda pitna, zapewniono dostęp do urządzeń sanitarnych i stworzono tzw. miejsca przyjazne dzieciom, w których bezpiecznie mogą się bawić. Jak dotąd w obozie w Jaffarabad powstało 18 Tymczasowych Ośrodków Edukacyjnych, w których uczy się około 1 300 dziewcząt i chłopców.

pakistan_toe_3

Lekcja w Tymczasowym Ośrodku Edukacyjnym w obozie w Jaffarabad, Balochistan, Pakistan
© UNICEF Pakistan/2010/Sami

W regionie Jaffarabad UNICEF wspiera około 140 Tymczasowych Ośrodków Edukacyjnych, do których łącznie uczęszcza około 7 000 dziewcząt i chłopców. UNICEF zapewnił podstawowe wyposażenie tych ośrodków, dostarczono meble do klas i zestawy „szkoła w pudełku”.

Dzieci chcą się uczyć

Nadia jest jedną z nauczycielek zatrudnianych przez Stowarzyszenie Skautów w Balochistanie. Razem z rodziną zostali przesiedleni do obozu w Jaffarabad, kiedy przygotowywała się do egzaminów wstępnych na studia. Powódź niestety pokrzyżowała jej dalsze plany edukacyjne.

„Mam obecnie 103 uczniów. Prowadzimy zajęcia z języka urdu, angielskiego i matematyki. Wszyscy bardzo chętnie się uczą” mówi Nadia. „Dzieci obserwują się nawzajem, ochoczo podchodzą do nauki i atmosfera ta udziela się innym uczniom. Do nauki szczególnie garną się te dzieci, które nie chodziły do szkoły w swoich dotychczasowych miejscach zamieszkania”.

Pan Sanaullah Panezai, Specjalista ds. Edukacji (UNICEF), wyjaśnia, że TOE to coś więcej niż zwykłe szkoły. Ośrodki dają możliwość nauczania, ale też są przyjaznymi miejscami, w których dzieci czują się bezpiecznie i mogą się bawić zapominając o tragicznych przeżyciach związanych z kataklizmem.

Data publikacji: 22.11.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.