FaceBook

Tymczasowe obozy dla uchodźców w prowincji Sindh

(materiał filmowy w języku angielskim)
Makli Hills - starożytna nekropolia w Thatta stała się tymczasowym schronieniem dla 450 tysięcy przesiedlonych ludzi

Thatta, miasto w prowincji Sindh na południu Pakistanu, leży na jednym z obszarów najbardziej dotkniętych przez ostatnie powodzie. Makli Hills, jedna z największych muzułmańskich nekropolii na świecie (o średnicy blisko 8km) stała się domem dla Pakistańczyków uciekających z zalanych terenów.

Około 450 tysięcy osób szukało schronienia w zabudowaniach Makli Hills, jednak większość z nich koczuje na otwartej przestrzeni. Rząd i organizacje humanitarne wkładają ogromny wysiłek w zapewnienie pomocy wszystkim poszkodowanym, ale przesiedleni Pakistańczycy wciąż znajdują się w straszliwej sytuacji. Dostawy żywności i wody pitnej są niewystarczające.

makli hills

Tymczasowe obozowisko, w tle zabudowania nekropolii Makli Hills
© UNICEF/2010/Amjad

„Dostajemy jedzenie tylko w nocy”, mówi Bhaggi, matka ośmiorga dzieci, której rodzina została wysiedlona z wioski Darro i przeniesiona do obozu Makli Hills. „Moje dzieci cierpią z powodu bólu brzucha i biegunki”, dodaje.

Miliony w niebezpieczeństwie

Według najnowszych szacunków około 1,65 miliona osób w Pakistanie żyje w budynkach szkolnych zamienionych w schroniska. O wiele więcej osób znajduje się w innego typu tymczasowych domach. Ponadto w ogromnym tempie narasta problem niedożywienia wśród kobiet i dzieci.

makli hills2

Tymczasowe schronienie dla powodzian, Thatta, prowincja Sindh
© UNICEF/2010/Amjad

Szacuje się, że nawet 20% z poszkodowanych w powodzi osób cierpi na biegunkę, ostre zakażenie układu oddechowego i inne choroby. W związku ze stojącymi wodami powodziowymi, groźba zachorowań na malarię stale rośnie.

Z rządowych źródeł otrzymujemy zatrważające dane o poszkodowanych: blisko 200 ofiar śmiertelnych i 1 100 urazów z powodu powodzi w samej prowincji Sindh. Urzędnicy ostrzegają, że milionom osób grożą niedobory żywności i choroby.

Natychmiastowa pomoc

Shehzadi, matka trojga dzieci, była w ósmym miesiącu ciąży, kiedy została wysiedlona ze swojej wioski Bela. Niestety trafiła do obozu, w którym nie było lekarzy-kobiet i nikt nie mógł kontrolować jej stanu zdrowia.

UNICEF wspiera działające na miejscu „mobilne przychodnie lekarskie”. Grupy lekarzy objeżdżają okoliczne obozy i kontrolują stan zdrowotny powodzian. Szczególną opieką otaczane są kobiety w ciąży, które mają w najbliższych czasie termin porodu. Na czas rozwiązania przyszłe matki przenosi się do ośrodków, które wyposażone są w sprzęt do zapewnienie odpowiedniej opieki noworodkom.

W innych częściach prowincji Sindh UNICEF dostarcza doraźną pomoc medyczną od pierwszych dni katastrofy, organizowane są szczepienia, zapewniane urządzenia sanitarne i woda pitna.

Jednak wiele wspólnot pozostaje odciętych od pomocy, a ich mieszkańcy nadal piją zanieczyszczoną wodę. Niektórzy podróżują wiele mil, aby dostarczyć wodę dla swoich rodzin.

Data publikacji: 04.10.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.