FaceBook

UNICEF alarmuje - rok po trzęsieniu ziemi dzieci na Haiti nadal cierpią

Rok po tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti 4 miliony dzieci nadal cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych, opieki medycznej, edukacji i ochrony przed przemocą – alarmuje UNICEF.

UNICEF rozpoczął działania natychmiast po trzęsieniu ziemi. Mimo skrajnie trudnych warunków pracy zmobilizował zespół profesjonalistów, którzy pracując 24 godziny na dobę nieśli pomoc poszkodowanym. Na apel o pomoc zareagowały też oddziały UNICEF na całym świecie, organizując zbiórki pieniędzy, mobilizując partnerów korporacyjnych i darczyńców indywidualnych. Łącznie UNICEF pozyskał 309,5 miliona dolarów, z czego aż 217,9 miliona dolarów pochodziło z Komitetów Narodowych (biur UNICEF w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce). W akcję pomocy włączył się też Polski Komitet Narodowy UNICEF. Jako jedna z pierwszych organizacji w Polsce UNICEF Polska rozpoczął zbiórkę środków. „Prawie 3 miliony złotych jakie przekazali nam Darczyńcy pozwoliło zapewnić pomoc tysiącom dzieci, które ucierpiały na skutek trzęsienia ziemi.” mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. „Bardzo dziękujemy za ich wsparcie i zaangażowanie”.

Jednym z podstawowych problemów po trzęsieniu ziemi było zagrożenie epidemiologiczne spowodowane fatalnymi warunkami wodno-sanitarnymi w jakich przyszło żyć uratowanym z katastrofy. W odpowiedzi UNICEF wybudował ponad 11 300 latryn, które służą 800 000 osobom dziennie. Każdego dnia ponad 600 latryn jest opróżnianych, by zapewnić mieszkańcom Haiti podstawowe bezpieczeństwo sanitarne. Obecnie UNICEF pracuje nad wdrożeniem rozwiązań, które usprawnią cały system wodno-sanitarny. W swojej pracy organizacja skupia się nad rozwiązaniami angażującymi lokalne społeczności.

W szczytowym okresie działań humanitarnych UNICEF wraz z partnerami dostarczał każdego dnia 8,3 miliona litrów wody dziennie, docierając do około 680 000 ludzi. Podczas nadal trwającej epidemii cholery UNICEF zapewnia ponad 10,9 ton chloru i ponad 45 milionów tabletek do oczyszczania wody dla 3 milionów osób zamieszkujących stolicę i jej obrzeża.

Po katastrofie UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia wraz z partnerami przeprowadziły akcję szczepień. Ponad 2 miliony dzieci zostało zaszczepionych przeciwko najgroźniejszym chorobom wieku dziecięcego, takim jak polio, błonica i odra. Na południowym wybrzeżu kraju, w rejonach malarycznych rozdano ponad 360 000 moskitier, a pomoc objęła 163 000 rodzin.

Kierowana przez UNICEF między agencyjna Grupa ds Ochrony Dzieci pomogła zarejestrować i połączyć z rodzinami dzieci, które zostały rozdzielone z bliskimi. Działania Grupy objęły także utworzenie 369 Miejsc Przyjaznych Dzieciom dla blisko 95 tysięcy dzieci mieszkającym na terenie objętym katastrofą. UNICEF był również inicjatorem działań na rzecz ochrony dzieci przed przemocą, w tym zwłaszcza handlu dziećmi. Do tej pory na skutek tych działań zarejestrowano 4 948 dzieci, a udało się odnaleźć rodziny 1 265 z nich.

UNICEF pomagał w obudowie szkół, zapewnił namioty szkolne i materiały edukacyjne dla 720 000 dzieci, by mogły powrócić do nauki, lub, w niektórych przypadkach, pójść do szkoły po raz pierwszy w życiu. Niestety, nadal ponad połowa dzieci na Haiti nadal nie uczęszcza do szkoły a odbudowę budynków szkolnych spowalnia oczyszczanie miasta z gruzów i kwestie związane z prawem własności ziemi.

Trzęsienie ziemi uwypukliło głęboko zakorzenione problemy strukturalne z którymi zmagają się dzieci na Haiti, w tym chroniczne niedożywienie, które dotyka jedno na troje dzieci poniżej piątego roku życia. UNICEF we współpracy z partnerami pracował nad dostarczeniem specjalnych odżywek dla niemowląt i ich mam. Do połowy 2010 roku utworzył sieć 107 tzw „baby tents”, w których mamy otrzymują pomoc specjalistów. Do dziś objęto opieką 102 000 dzieci i 48 900 mam.

Skala działań humanitarnych, praca samych Haitańczyków a także społeczności międzynarodowej była przez ostatni rok wyjątkowa, jednak jak zauważa Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, proces odbudowy zniszczonego kraju dopiero się zaczyna. Nadal ponad milion osób, z których około 380 000 stanowią dzieci, mieszka w przepełnionych obozach dla uchodźców.

„Haiti charakteryzują problemy instytucjonalne i systemowe, które dotyczą okresu sprzed trzęsienia ziemi, a których rozwiązanie wymaga więcej niż samo zapewnienie pomocy humanitarnej. Od organizacji takich jak UNICEF wymaga to położenia większego nacisku na wdrożenie rozwiązań systemowych” mówi Francoise Gruloos-Ackermans, przedstawiciel UNICEF na Haiti.

„Widzimy rezultaty naszej pracy w ubiegłym roku, ale nadal organizacje rządowe, pozarządowe, sektor prywatny i społeczność Haiti muszą pracować nad poprawą sytuacji dzieci i matek, zwłaszcza tych pozostających bez dachu nad głową i tych zamieszkujących obszary wiejskie”, komentuje sytuację Francoise Gruloos-Ackermans i podkreśla „dzieci Haiti mają prawo dorastać w zdrowiu, mieć dostęp do czystej wody, urządzeń sanitarnych, żywności, edukacji. Mają prawo do ochrony przed przemocą i chorobami – a my wierzymy, że wsparcie i zobowiązanie pozwoli zasiać nasiona rozwoju i odbudowy, i uda się te cele osiągnąć.”

Data publikacji: 11.01.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.