FaceBook

UNICEF apeluje o wsparcie działań pomocowych w 2012 roku

UNICEF z zadowoleniem przyjmuje wyniki badań ogłoszonych przez Jednostkę Bezpieczeństwa Żywnościowego i Analiz Wyżywienia (FSNAU) o spadku liczby stref dotkniętych klęską głodu na południu Somalii.

Według danych FSNAU obszary Bliskiego Schabelle i tereny zamieszkiwane przez uchodźców w Afgooye i Mogadiszu nadal objęte są klęską głodu podobnie jak Bay, Bakool i Dolne Shabelle. Mimo iż wskaźniki śmiertelności i ostrego niedożywienia zmniejszyły się w wielu obszarach, to wciąż liczba osób niedożywionych na południu Somalii utrzymuje się
na wysokim poziomie.

Dzięki darczyńcom z całego świata, którzy wspierają nas od początku lipca, kiedy została ogłoszona klęska głodu, udało się nam uratować życie tysięcy dzieci – powiedział Sikander Khan, przedstawiciel UNICEF w Somalii.

Ponadto przewiduje się, że wybuch epidemii chorób nastąpi jeszcze w trakcie obecnie trwającej pory deszczowej i bezpośrednio po jej zakończeniu. Zbliżający się sezon bezdeszczowy rozpoczynający się w marcu, a kończący w lipcu 2012 roku naraża dzieci
na ryzko śmierci i chorób w ciągu najbliższych miesięcy. W sumie 4 mln ludzi nadal potrzebuje pomocy ratującej życie.

Nie możemy popełnić żadnego błędu w ocenie bieżącej sytuacji, bo życie dzieci jest nadal narażone na poważne niebezpieczeństwo. Niedożywienie, śmiertelne choroby i eskalacja konfliktu to sprawa życia i śmierci dla dziesiątków tysięcy dzieci – twierdzi Sikander Khan.

Dzięki hojnemu wsparciu Darczyńców, UNICEF zwiększył skalę dotarcia z pomocą humanitarną do dzieci i rodzin najbardziej narażonych. Do tej pory:
  • około 1 mln osób skorzystało z pomocy żywieniowej (w tym 135 tys. ciężko niedożywionych dzieci),
  • 1,2 mln dzieci otrzymało szczepienia przeciw odrze,
  • 1,4 mln osób zapewniono dostęp do czystej wody.

UNICEF wraz z 120 innymi partnerami w Somalii nadal pracuje nad rozszerzeniem programu dotarcia do większej liczby potrzebujących dzieci.


Aby stawić czoło wszystkim zidentyfikowanym potrzebom i kontynuować dostawę pomocy humanitarnej z żywnością i lekarstwami tylko na początku 2012 roku UNICEF potrzebuje

62 mln USD. Planuje się, że w całym 2012, aby zapewnić pomoc ratującą życie ofiar suszy i klęski głodu UNICEF potrzebuje 300 mln USD.

Apelujemy do naszych wszystkich Darczyńców i przyjaciół o dalsze wsparcie, dzięki któremu będziemy mogli pomóc ofiarom kryzysu w Somalii. Musimy nadal działać i robić wszystko, co w naszej mocy, aby dzieci przetrwały i aby klęska głodu nigdy więcej ich nie dotknęła – mówi Sikander Khan.

bannerwplatkenia

Data publikacji: 21.11.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.