FaceBook

UNICEF gospodarzem ceremonii wręczenia nagrody dla Evy Labouisse - córki Marie Curie Skłodowskiej

Na zdjęciu od lewej: ambasador Francji przy ONZ Jean-Marc de la Sabliere, Eva Labouisse, Ann M. Veneman

Ann M. Veneman, Dyrektor Wykonawczy UNICEF, była gospodarzem kameralnej ceremonii, podczas której Madame Labouisse nadano tytuł Kawalera Legii Honorowej Republiki Francuskiej. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane we Francji. "Madame Labouisse, my, pracownicy UNICEF, oddajemy pani hołd za ogromne zasługi dla ludzkości, które przynoszą chlubę nie tylko narodowi francuskiemu, ale także społeczności całego świata." - powiedziała Veneman.

Niezwykłe życie Madame Labouisse

Eva Denise Curie przez całe swoje niezwykłe życie robiła wiele rzeczy. Była uznaną pianistką występującą z koncertami w całej Europie. W 1937 r. otrzymała nagrodę jako autorka biografii swojej matki noblistki, Marii Curie-Skłodowskiej. Podczas II wojny światowej była korespondentem wojennym na frontach w Libii, Rosji, Birmie i w Chinach. W późniejszym życiu pracowała jako doradca Sekretarza Generalnego NATO. Była wydawcą gazety "Paris Presse" i sama pisała artykuły do "International Herald Tribune".

W 1954 roku poślubiła Henry'ego R. Labouisse'a, dyplomatę ONZ, późniejszego Dyrektora Wykonawczego UNICEF, który pełnił tę funkcję przez 15 lat. W tym czasie Eva Labouisse zasłynęła jako "Pierwsza Dama UNICEF". Ann Veneman powiedziała: "Pani Labouisse odgrywała bardzo aktywną rolę u boku swego męża, podróżując wraz z nim i orędując w sprawach dzieci oraz wspierając i dodając odwagi personelowi pracującemu w trudnych warunkach. Była ich najbardziej zaufanym doradcą, której ostry intelekt i instynkt były skutkiem zrozumienia problemów ludzkich i międzynarodowych, o których istnieniu miała szansę przekonać się będą korespondentem na frontach II wojny światowej."

Ambasador Francji przy ONZ odznacza Madame Labouisse

Jean-Marc de la Sabliere, ambasador Francji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych odznaczył Madame Labouisse medalem w uznaniu jej zasług dla "wolności, godności, rozwoju i dobrobytu dzieci".

"To bardzo ważna chwila. Eva Curie Labouisse jest córką Marie Curie-Skłodowskiej oraz bardzo nowoczesną i niezależną kobietą. Kobietą, która miała niezwykłe życie. Podczas II wojny światowej wykazała wielką odwagę walcząc wraz z Forces Françaises Libres (Siły Zbrojne Wolnej Francji) a następnie była dziennikarką, korespondentem wojennym i w 1944 roku została odznaczona Francuskim Krzyżem Wojennym."

Po zakończonej ceremonii Madame Labouisse powiedziała: "Czuję się zaszczycona i dumna. Jestem odrobinę zakłopotana, ponieważ nie sądzę, żebym zasłużyła na wszystkie te wspaniałe komplementy, więc nie do końca wiem, jak powinnam się zachować. Jednak jest to dla mnie naprawdę wspaniały dzień i zapamiętam go na długi czas. Madame Labouisse pozostaje do dziś honorowym członkiem zarządu US Fund for UNICEF (Amerykańskiego Funduszu na rzecz UNICEF).

Tłum. Marta Godzwon

Data publikacji: 14.07.2005
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.