FaceBook

UNICEF intensyfikuje działania na Haiti

Pięć dni po tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti UNICEF wraz z partnerami intensyfikuje działania humanitarne, stawiając zdrowie i bezpieczeństwo dzieci na pierwszym miejscu. Według ostatnich ustaleń UNICEF, pracujący od początku na miejscu katastrofy, koordynuje dostarczanie wody pitnej, dystrybuuje żywność i leki. Odpowiada także za sprawy związane z edukacją i ochroną dzieci przed przemocą. UNICEF Polska już w środę, 13 stycznia przesłał pierwsze 100 tysięcy złotych na pomoc Haiti, wczoraj, 18 stycznia, wysyłał kolejne 286 tysięcy złotych zebrane dzięki hojności darczyńców.

Woda ratuje życie

Brak czystej wody zdatnej do picia to obecnie jeden z największych problemów, który może doprowadzić do wybuchu epidemii, a w rezultacie kolejnej katastrofy. UNICEF stale dostarcza i dystrybuuje wodę do najbardziej potrzebujących rodzin. W sobotę czysta woda dotarła do 60 tys., a w niedzielę do 80 tys. poszkodowanych. Ponadto 120 tys. litrów wody pitnej otrzymał główny szpital w Port-au-Prince. Pomoc UNICEF obejmuje także dostarczanie tabletek uzdatniających wodę do picia, cystern na wodę oraz materiałów niezbędnych do budowy sanitariatów. Niezwykle pomocne są saszetki soli przeciwko odwodnieniu (ORS) dystrybuowane przez UNICEF, które pomagają dzieciom chorym na biegunkę i chronią przed odwodnieniem, a tym samym śmiertelnym osłabieniem organizmu.

Na jutro i najbliższe dni zaplanowano już kolejne dostawy pomocy humanitarnej, w tym z podstawowymi lekami i materiałami do budowy tymczasowych schronień. Obecnie największym wyzwaniem jest dostarczenie pomocy do potrzebujących. Drogi są zniszczone, nie działa komunikacja, brakuje paliwa do samochodów dostarczających żywność i leki, a także coraz częściej dochodzi do rozbojów i aktów przemocy.

Ochrona najmłodszych

Ze względu na panujące warunki coraz więcej dzieci potrzebuje ochrony. Wielu najmłodszych mieszkańców Haiti straciło nie tylko dach nad głową, ale także swoich rodziców i rodzeństwo. Pozostawieni sami, bez należytej opieki, nie będą w stanie przeżyć kolejnych dni. UNICEF organizuje bezpieczne schronienia dla osieroconych maluchów, gdzie troszczy się o ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

UNICEF dostarcza pomoc nie tylko poszkodowanym w stolicy kraju, Port-au-Prince, ale także w innych zniszczonych miejscowościach, jak Jacmel. Pomocy potrzebuje tam co najmniej 12 tys. rodzin.

Mimo wzmożonych wysiłków podjętych przez UNICEF i partnerów organizacji, operacja humanitarna na Haiti dopiero się rozpoczyna. Aby sprostać narastającym potrzebom mieszkańców, którzy ucierpieli w katastrofalnym trzęsieniu ziemi, UNICEF apeluje o natychmiastową pomoc.

Wczoraj organizacja przekazała do Haiti 286 tysięcy złotych (100 tysięcy USD). Łącznie Polski Komitet Narodowy UNICEF przekazał już ponad 386 tysięcy złotych na pomoc dzieciom na Haiti. Apelujemy o dalszą pomoc:

Data publikacji: 19.01.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.