FaceBook

UNICEF mobilizuje siły, aby dotrzeć do dzieci i rodzin poszkodowanych przez tajfun Hagupit

UNICEF tajfun Filipiny

© UNICEF/Samson

Manila/Nowy Jork, 8 grudnia 2014 r. – Tajfun Hagupit sieje spustoszenie na Filipinach. UNICEF działa natychmiast dostarczając ratujące życie artykuły pomocowe dla dzieci i kobiet zamieszkujących obszary najbardziej dotknięte przez silny wiatr i ulewne deszcze.

Ostatnie doniesienia wskazują, że ponad milion ludzi zostało poszkodowanych, w tym ponad 400 000 dzieci. Wielu z nich pozostaje w ośrodkach ewakuacyjnych.

Tajfun Hagupit przemieszcza się niosąc ze sobą niszczący wiatr, intensywne opady deszczu, wysoki poziom wód i osunięcia ziemi. Całkowity rozmiar strat nie jest jeszcze znany. 

Decyzja władz o ewakuacji uchroniła wiele osób od obrażeń, a nawet śmierci, powiedziała Lotta Sylwander, Przedstawiciel UNICEF na Filipinach. Ale Hagupit nadal stanowi poważne zagrożenie, szczególnie dla tysięcy dzieci i ich matek. UNICEF i jego partnerzy pracują nieustannie, aby odpowiedzieć na wszystkie potrzeby. 

W ubiegłym tygodniu biuro UNICEF w Tacloban (powołane do życia po zeszłorocznym tajfunie Haiyan) uruchomiło system szybkiego reagowania. Jego 54 pracowników pozostaje w gotowości do pomocy przy ewakuacji osób poszkodowanych. Obecnie przygotowują oni ciężarówki z pomocą dla tych obszarów wyspy Samar, które jak dotąd ucierpiały w największym stopniu. 

UNICEF tajfun Filipiny

© UNICEF/Reyna

Priorytetem w ciągu kilku dni po tajfunie będzie odbudowa istniejących źródeł wody. Ich zanieczyszczenie stanowi największe zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci. UNICEF posiada niezbędne produkty w magazynach w Tacloban, Manili i Cotabato. Są to między innymi: zestawy sanitarne, pompy wodne czy generatory prądu.

UNICEF dysponuje również artykułami medycznymi, gotową do spożycia żywnością terapeutyczną, aby zapobiec niedożywieniu, doustnymi solami nawadniającymi, a także plandekami, które mogą stanowić schronienie dla co najmniej 12 000 rodzin.

Zaledwie po 13 miesiącach od tajfunu Haiyan, który zdewastował wschodnią część Filipin, Tajfun Hagupit spowodował wiele osuwisk ziemi. Działania UNICEF będą również skoncentrowane na zapewnieniu dzieciom pomocy psychologicznej, aby załagodzić negatywne skutki traumy, której doświadczyły. Zorganizujemy tymczasowe szkoły oraz zapewnimy materiały do nauki, aby ewakuowane dzieci mogły kontynuować edukację.

Na szczęście ten tajfun nie przyniósł aż tak dużych zniszczeń, jak tajfun Haiyan. Nadal jednak ponad milion osób zostało poszkodowanych. Wiele z nich do tej pory odczuwa skutki zeszłorocznego żywiołu, powiedziała Sylwander. Przez ostatnie 12 miesięcy ci ludzie dokonali ogromnego wysiłku, aby odbudować swoje życie. Potrzebują naszej pomocy, aby ich starania nie poszły na marne wraz z nowym kataklizmem.

***

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. www.unicef.pl

Więcej informacji:

Monika Kacprzak
Biuro Komunikacji i Marketingu Internetowego
UNICEF Polska
mkacprzak@unicef.pl
22 568 03 81, 509 224 588

Data publikacji: 08.12.2014

Zobacz także

 • 23.01.2015

  Artur Żmijewski apeluje o pomoc dla dzieci w Sudanie Południowym

  Artur Żmijewski, wieloletni Ambasador Dobrej Woli UNICEF, włączył się do akcji pomocy dzieciom w Sudanie Południowym. Czytaj...

 • 25.11.2014

  Żadne dziecko nie jest za daleko

  UNICEF jest jedną z niewielu organizacji humanitarnych, która mimo toczącego się konfliktu, niesie pomoc w Sudanie Południowym. Dzięki organizowaniu Mobilnych Zespołów Opieki Zdrowotnej, pomoc dociera do najbardziej niedostępnych części kraju. Jeśli nie jest Ci obojętny los mieszkających tam dzieci, prosimy, za pomocą naszej strony przekaż darowiznę, która uratuje im życie. Czytaj...

 • 18.11.2014

  Walka o życie Jamesa trwa

  Problem braku żywności dotyczy tysięcy dzieci w Sudanie Południowym. Historia Jamesa jest jedną z wielu. Do końca 2014 roku prawie milion dzieci poniżej 5. roku życia będzie niedożywionych, a bez podjęcia natychmiastowych działań około 50 000 z nich może umrzeć w najbliższym czasie. Ale nie myśl teraz o tych przerażających liczbach, pomyśl o tym jednym głodującym dziecku, które czeka na Twoją pomoc. Czytaj...

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.