FaceBook

UNICEF niesie pomoc ofiarom powodzi w Pakistanie

Ponad 1 400 osób zginęło, a około 3 miliony osób, w tym 1,4 miliona dzieci potrzebuje natychmiastowej pomocy. Największe od 80 lat powodzie dotknęły większą część Pakistanu. UNICEF wraz z partnerami dostarcza pomoc humanitarną w rejon katastrofy.

Do tej pory UNICEF dostarczył na miejsce zestawy sanitarne, pojemniki na wodę i wysokokaloryczną żywność dla dzieci i ich rodzin. Organizacja naprawiła także 73 studnie służące 800 000 osobom i wsparła wyposażenie 24 obozów medycznych.

„Dostarczyliśmy już pierwszą transzę pomocy humanitarnej, kolejne zapewnimy w najbliższych, krytycznych dniach” – mówi przedstawiciel UNICEF w Pakistanie, Martin Mogwanja.

Największe potrzeby

Khyber Pakhtunkhwa, zlokalizowana na północnym zachodzie Pakistanu, to prowincja najbardziej dotknięta przez powódź. Wielu, z około 3,5 miliona mieszkańców regionu straciło tegoroczne plony a ich domy uległy zniszczeniu.

Sieć komunikacyjna w wielu miejscach jest naruszona a dostęp lądowy bardzo ograniczony, ponieważ mosty i drogi zostały zablokowane lub zniszczone przez katastrofę.

„Najpilniejsze potrzeby to żywność i woda pitna”, mówi Martin Mogwanja, który odwiedził rejon katastrofy. Bardzo ważne jest także zapobiegnięcie rozprzestrzenieniu się chorób.

Zapewnienie pitnej wody setkom tysięcy osób w miejscach gdzie dotychczasowe źródła wody zostały zniszczone lub zanieczyszczone to sprawa kluczowa. UNICEF wspólnie z władzami Pakistanu pracuje nad naprawą studni i dostarczaniem wody pitnej tak szybko jak to jest tylko możliwe. Dostarcza także tabletki do oczyszczania wody.

Relacja z rejonu katastrofy

Martin Mogwanja oceniał zasięg katastrofy z powietrza.

„Domy dosłownie pływają w błotnistej wodzie” mówi. „Pola uprawne zostały zmyte z powierzchni ziemi lub całkowicie zniszczone, drzewa zepchnięte pod naporem wody, ściany budynków runęły.”

Przedstawiciel UNICEF odwiedził także dwa dystrykty, których mieszkańcy by ratować życie chronili się na czubkach drzew i dachach domów. Rozmawiał z tymi, których bliscy zginęli, i którzy walczą teraz o godny pochówek zmarłych.

„Trudno już teraz ocenić jak długo potrwa przywracanie normalności” mówi Mogwanja. Szacuje, że podstawowa odbudowa potrwa od trzech do sześciu miesięcy.

Obawa przed jutrem

Mimo, że w niektórych częściach prowincji wody już opadają nadchodzą nowe opady, które mogą przynieść kolejne fale powodziowe.

UNICEF, który jest na miejscu, monitoruje sytuację, by w każdej chwili nieść dodatkową pomoc potrzebującym.

Data publikacji: 04.08.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.