FaceBook

UNICEF niesie pomoc uchodźcom z Libii

Szacuje się, że już ponad 300 tysięcy osób zdecydowało się na ucieczkę z ogarniętego wojną kraju. Niestety, sytuacja wewnątrz Libii jest na tyle niebezpieczna, że nadal nie ma możliwości dotarcia do potrzebujących. Dlatego UNICEF, przygotowując się na różne scenariusze rozwoju sytuacji, koncentruje działania wzdłuż granic. Wspólnie z partnerami (m.in. UNHCR, IOM, WHO, OCHA, UNICEF, UNDP, ICRC) koordynuje działania humanitarne w regionie.

Pomoc UNICEF objęła do tej pory:

Egipt

  • Ochrona dzieci przed przemocą – zapewnienie bezpiecznego schronienia rodzinom z dziećmi (do tej pory większość uchodźców stanowili młodzi mężczyźni). Trwają pracę na ustanowieniem tzw. „miejsc przyjaznych dzieciom”. Powstała między agencyjna Grupa Ochrony Dzieci, którą kieruje UNICEF.
  • Programy wodno – sanitarne – w pełni działają już mobilne toalety, opróżniane trzy razy dziennie. Poprawiają się warunki sanitarne, dostawy wody wzrosły do 54 tysięcy litrów dziennie.
  • Zdrowie – nie stwierdzono poważniejszych przypadków zachorowań. UNICEF, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, na bieżąco zapewnia szczepienia dla dzieci.
  • Logistyka i zaopatrzenie – dostarczone wcześniej zbiorniki na wodę i pojemniki na odpadki są już w użyciu. UNICEF zapewnił także 2,5 tysiąca zestawów sanitarnych, które są obecnie dystrybuowane wśród potrzebujących.

tunezja
Granica tunezyjsko - libijska. UNICEF zapewnił szczepienia dla dzieci przebywających w obozie dla uchodźców.
© UNICEF/NYHQ2011-0480/Ramoneda

Tunezja

  • Ochrona dzieci przed przemocą – UNICEF zwraca szczególną uwagę na ochronę dzieci i kobiet w obozie Shousha. Kieruje działaniami związanymi z zapobieganiem przemocy wobec dzieci i zapewnieniem dzieciom edukacji. UNICEF, współpracując z organizacją Save the Children, zakończył 3 dniowe szkolenie dla 31 psychologów i pracowników społecznych w Ben Guerdane. Już wkrótce osoby te rozpoczną pracę z dziećmi - uchodźcami.
  • Programy wodno – sanitarne UNICEF objęły ponad 7,5 tysiąca ludzi w obozie Shousha. Zapewniono 300 latryn, trwa montaż kolejnych oraz budowa sanitariatów. Dostarczane są zestawy sanitarne. Dużą wagę poświęca się do ochrony przed wybuchem epidemii poprzez regularną wywózkę nieczystości.
  • Zdrowie – kontynuowana jest akcja szczepień dzieci przebywających w obozach.
  • Logistyka i zaopatrzenie – 20 marca dotarł transport żywności terapeutycznej, która będzie podawana niedożywionym dzieciom.

Będziemy Państwa informować jak UNICEF pomaga dzieciom w obliczu kryzysu w Libii.

Tak szybka reakcja na kryzys humanitarny w Libii była możliwa dzięki stałemu gromadzeniu funduszy na tzw. najpilniejsze potrzeby. To właśnie dzięki regularnym wpłatom od naszych Darczyńców w sytuacjach klęsk humanitarnych, gdy liczy się czas, jesteśmy w stanie dotrzeć z pomocą do potrzebujących w ciągu pierwszych kilku godzin.

Wpłacając na UNICEF dają nam Państwo szansę działać szybko, sprawnie i skutecznie wszędzie tam, gdzie właśnie trwa kryzys humanitarny. Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie!

WPŁAĆ

Data publikacji: 23.03.2011
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.