FaceBook

UNICEF ostrzega: miasta zawodzą dzieci i nie spełniają swojego zadania

Proces urbanizacji pozostawia setki milionów dzieci w miastach i miasteczkach bez dostępu do podstawowych i niezbędnych usług, alarmuje UNICEF w raporcie „The State of the World’s Children 2012: Children in an Urban World.”

Ponad 50% ludności na świecie mieszka obecnie na obszarach miejskich. Liczba ludności zamieszkującej obszary miejskie rośnie każdego roku i proces ten jest nieuchronny. W ciągu kilku najbliższych lat, jak podaje raport, więcej dzieci będzie dorastać w miastach niż
na obszarach wiejskich. Przewiduje się, że do roku 2050 dwie trzecie ludności na świecie będzie zamieszkiwało miasta i miasteczka. Dzieci urodzone w miastach już teraz stanowią 60% wzrostu populacji miejskiej.

Kiedy myślimy o ubóstwie, obraz, który zazwyczaj rysuje nam się w głowie, to dziecko pochodzące z wiejskiej osady – mówi Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Dzisiaj jednak coraz większa liczba dzieci żyje w slumsach i dzielnicach nędzy. Są jednymi
z najbardziej pokrzywdzonych i zagrożonych na świecie, pozbawionych dostępu
do podstawowych usług i prawa do prawidłowego rozwoju. Wykluczając dzieci żyjące
w slumsach, nie tylko pozbawia się je szansy na osiągnięcie pełni ich możliwości, ale również społeczeństwo, w którym żyją, pozbawia się korzyści z posiadania dobrze wykształconej, zdrowej ludności miejskiej –
dodaje Anthony Lake.

Miasta mogą zaoferować dzieciom wiele korzyści, takich jak dostęp do szkół, przychodni lekarskich czy placów zabaw. Te same miasta na całym świecie stanowią również tło dla jednych z największych dysproporcji wśród dzieci w zakresie zdrowia, edukacji i możliwości rozwoju. Infrastruktura i usługi wydają się także nie nadążać za wzrostem populacji na wielu obszarach miejskich, przez co nie spełniają podstawowych potrzeb dzieci.

Rodziny żyjące w biedzie często muszą płacić więcej za usługi gorszej jakości. Woda,
na przykład, może kosztować 50 razy więcej w biednych dzielnicach, gdzie mieszkańcy są zmuszeni do jej zakupu od osób prywatnych, niż w bogatszych dzielnicach, gdzie gospodarstwa domowe mają bezpośredni dostęp do sieci wodociągowej.

UNICEF wzywa rządy państw do uwzględniania dzieci w centrum planowania urbanistycznego oraz do poszerzenia i poprawy jakości usług dla wszystkich. Autorzy raportu “The State of the World’s Children 2012: Children in an Urban World.” zwracają uwagę na znaczenie wspólnoty lokalnej w walce z miejską biedą i podają przykłady skutecznego partnerstwa z dziećmi
i młodzieżą. Ta współpraca przynosi namacalne rezultaty, jak lepsza infrastruktura publiczna
w Rio de Janeiro i Sao Paulo (Brazylia), wyższy wskaźnik umiejętności czytania i pisania
w Cotacachi (Ekwador) oraz wzmocnienie gotowości działania w stanach katastrof (infrastruktura kryzysowa) w Manili (Filipiny). W Nairobi (Kenia) młodzież sporządziła mapę slumsów, dzięki czemu dostarczyła wiele cennych wskazówek i informacji dla urbanistów.

Oportunidades, projekt rozpoczęty w Meksyku, który umożliwił biedniejszym rodzinom posłanie dzieci do szkół i korzystanie z opieki zdrowotnej, prowadzony zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich, stanowi cenne doświadczenie dla krajów, które podążyły za przykładem Meksyku.

UNICEF i Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich od 15 lat pracują wspólnie nad projektem Miasta Przyjazne Dzieciom, budując partnerstwo na rzecz uwzględniania spraw dzieci w planach miast, w celu zapewnienia im dostępu do usług i stworzenia chronionych miejsc, by miały bezpieczne i zdrowe dzieciństwo.

Urbanizacja jest trwale związana z naszym życiem. Musimy inwestować w rozwój miast
i zwracać szczególną uwagę na to, by zapewnić dzieciom odpowiednie warunki do rozwoju
– powiedział Anthony Lake.

Podsumowanie raportu UNICEF “The State of the World’s Children 2012: Children in an Urban World” dostępne jest TUTAJ .

Pełna treść raportu (w języku angielskim) dostępna jest TUTAJ .

uni122301

Data publikacji: 28.02.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.