FaceBook

UNICEF planuje rozszerzenie globalnego programu szczepień

Szczepienia od początku znajdowały się w samym sercu misji UNICEF. Zabezpieczenie dzieci przed zagrażającymi życiu chorobami, to jedna z najskuteczniejszych metod, by zapewnić im warunki do prawidłowego rozwoju.

UNICEF jest wpływowym graczem na światowym rynku szczepionek. W samym tylko 2010 roku zapewnił dzieciom szczepionki warte 757 mln dolarów. Niemniej jednak organizacja przyjrzała się roli, jaką odgrywa w dziedzinie szczepień i przygotowuje się do potrojenia swoich możliwości w ciągu najbliższych pięciu lat.

“Musimy wzmocnić nasze działania, by rola, jaką odgrywamy wraz z rządami państw w zapewnieniu szczepień, była zdecydowanie bardziej trwała” – mówi Jos Vandelaer, szef Departamentu Szczepień UNICEF.

uni103537a
© UNICEF/NYHQ2011-0186/Zaidi
Chłopiec otrzymujący dawkę doustnej szczepionki przeciwko polio w obozie dla osób przesiedlonych z powodu powodzi w Pakistanie.

Ulepszanie istniejącego systemu

W dziedzinie szczepień następują bardzo szybkie zmiany. Istniejące szczepionki są stale unowocześniane, a na rynek wprowadzane są nowe, często droższe. W ostatnich latach wprowadzono szczepionki przeciwko pneumokokom i rotawirusom, a w najbliższym czasie oczekiwana jest szczepionka przeciwko malarii. Jednak podczas gdy osiągnięcia naukowe nieustannie posuwają szczepienia naprzód, struktury odpowiadające za rozprowadzanie szczepionek nie były modernizowane od dziesięcioleci. “System ten został utworzony w latach 70. i od tego czasu nie uległ znaczącym zmianom. Nadszedł właściwy moment, by przyjrzeć się jego funkcjonowaniu i poprawić je” – mówi Dr Vandelaer.

Program szczepień prowadzony przez UNICEF łączy w sobie różne elementy z dziedziny zdrowia publicznego – od nadzoru i systemu zaopatrzenia po przechowywanie i dostarczanie szczepionek oraz szkolenie personelu. “Szczepienia łączą ze sobą wszystkie te obszary w prosty, ale także bardzo dobrze stworzony sposób. To jeden z programów o największym zasięgu w obszarze zdrowia publicznego” – mówi Dr Vandelaer.Usprawnienie tego systemu sprawi, że zasięg programu będzie jeszcze większy.

Dotrzeć do najbardziej bezbronnych

Światowi eksperci oczekują ogłoszenia w najbliższym czasie zwycięstwa nad jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia dzieci: polio. Osiągnięcie to będzie kamieniem milowym dla zdrowia dzieci, a także umożliwi UNICEF usprawnienie programu szczepień. By mieć pewność, że polio już nie powróci, stale trzeba będzie być czujnym. Jednocześnie, wiedza zdobyta dzięki walce z polio, posłuży do wzmocnienia istniejącego systemu szczepień.

Skuteczniejszy, o większym zasięgu program pomoże również UNICEF dotrzeć do dzieci zupełnie pozbawionych ochrony. “Każdego roku 20 proc. dzieci nie zostaje zaszczepionych. Zwykle pochodzą z najuboższych i najbardziej marginalizowanych środowisk” – mówi Dr Vandelaer. „Możemy wykorzystać naszą wiedzę, by zaszczepić właśnie te dzieci”.

frd_banner

Data publikacji: 05.01.2012
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.