FaceBook

UNICEF przygotowuje program długofalowej pomocy dla Haiti

UNICEF Polska jako pierwsza organizacja w kraju ogłosił apel o pomoc, który spotkał się z ogromnym odzewem. Do tej pory przekazaliśmy do naszego biura na Haiti ponad 2 miliony złotych. W zbiórkę włączyło się także 209 szkół z całej Polski, które zebrały ponad 80 tysięcy złotych. Między innymi dzięki pomocy Polaków, UNICEF organizuje dostawy wody w Port-au-Prince dla ponad pół miliona osób, tworzenie punktów sanitarnych, szczepienia dzieci poniżej 7 roku życia, rejestrację dzieci pozostawionych bez opieki, dostarczanie kocy, brezentu, żywności i leków.

Dziś ekipy telewizyjne wyjeżdżają z Haiti, a tragiczna sytuacja, w której właśnie znalazły się dzieci, przestaje być obiektem zainteresowania świata. Tymczasem dla tysięcy z nich, to właśnie teraz zaczyna się walka o przetrwanie. To dzieci, które straciły rodziców. Dzieci, które potrzebują leków i szczepionek. Dzieci, które nie mogą wrócić do szkoły, ponieważ przestała istnieć. Dzieci, które nie mają do kogo zwrócić się o pomoc.

Dlatego już teraz, miesiąc po tragedii, UNICEF przygotowuje długofalowy plan działań na Haiti. Zakłada on nie tylko pomoc w odbudowie zniszczonych szkół, szpitali i punktów medycznych. Podobnie jak w przypadku działań w Azji Południowo Wschodniej po tsunami, wdrażany będzie program "build back better" - "odbudujmy lepiej". Jeśli w szkole nie było wcześniej bieżącej wody, w nowej powstaną normalne toalety. Jeśli w szpitalu nie funkcjonował oddział pediatryczny - powinien się znaleźć w tym odbudowanym. "Trzęsienie ziemi dotknęło przede wszystkim najmłodsze pokolenie mieszkańców Haiti" - mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. "Pomóżmy mu w powrocie do normalnego życia". Pierwszy plan działań UNICEF obejmie 6 miesięcy i będzie obejmował najpilniejsze potrzeby dzieci. Kolejny, przynajmniej 3 letni, skupi się na długofalowym wsparciu dla instytucji rządowych i lokalnych, które z czasem zaczną funkcjonować samodzielnie.

Wszyscy, którzy chcą pomóc mogą nadal dokonać wpłaty na stronie www.unicef.pl, przekazać pieniądze na specjalne konto organizacji: 41 1020 1013 0000 0702 0005 9055 (zwolnione z opłat pocztowych) lub wysłać sms o treści UNICEF pod numer 7245 (2,44 zł z VAT, w sieci Era, Heyah, Plus, Sami Swoi, Orange i Play). (UWAGA: numer SMS na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti został zamknięty. Podsumowanie akcji TUTAJ)

KRYZYS HUMANITARNY NA HAITI - PODSTAWOWE DANE

UNICEF, pozostałe agendy ONZ oraz inne organizacje humanitarne pracujące na miejscu działają razem, by pomoc dostarczana była w sposób skoordynowany. Poniższe dane pochodzą z raportu UNICEF z 9 lutego 2010.

skala problemu:

zabici * 210 000

ranni 300 000

bezdomni 1,1 mln

- pozostający w Port-au-Prince 692 000

- przebywający poza Port-au-Prince 482 350

zorganizowane skupiska uchodźców wew. 7 (42 500 osób)

spontaniczne skupiska uchodźców wew. 315 (468 000 osób)

dzieci zagrożone niedożywieniem ** 27 200

fundusze zebrane przez UNICEF środki zebrane przez UNICEF na świecie 152 424 434 USD ***

środki zebrane przez Polski Komitet Narodowy UNICEF (do 12.02.2010r.)

2 266 056 PLN

w tym środki już przekazane przez Polski Komitet Narodowy UNICEF do Haiti 2 022 314 PLN

pomoc humanitarna - działania UNICEF:

koordynowanie dostaw wody pitnej dla 911 200 osób

dostarczanie żywności i leków odrobaczających do tymczasowych skupisk uchodźców

dystrybucja 1 200 płyt do budowy latryn (kolejne 24 000 zostało już zamówionych)

szczepienia ponad 500 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia

utworzenie punktów sanitarnych dla 75 000 osób

dostarczenie 3 000 zestawów tzw "szkoły-w-pudełku", dla 120 000 dzieci

zapobieganie handlowi dziećmi, w tym organizowanie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa dzieci

zapewnianie opieki dzieciom osieroconym lub rozdzielonym z rodzicami, w tym identyfikowanie dzieci i szukanie bliskich

* oświadczenie premiera Haiti z 3 lutego b.r. Jest to 7 pod względem liczby ofiar trzęsienie ziemi na świecie.

** na podstawie szacunków, w oparciu obadania statystycznye dot. odsetka niedożywionych dzieci przed trzęsieniem ziemi oraz prognozami dotyczącymi tegorocznej pory deszczowej i zbiorów

*** dane z 5 lutego b.r.

Pomoc humanitarna na Haiti dostarczana jest na bezprecedensową skalę, wymienione powyżej działania to tylko część pracy UNICEF. UNICEF jest jedną z organizacji koordynującą działania w obszarach: dostarczania pitnej wody (WASH Cluster), dożywiania dzieci (Nutrition Cluster), edukacji (Education Cluster) i zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom, gdzie kieruje tzw. Child Protection Sub-Cluster.

Data publikacji: 12.02.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.