FaceBook

UNICEF rozpoczął w Polsce kampanię pomocy dzieciom w Iraku

Polski Komitet Narodowy UNICEF rozpoczął zbieranie funduszy na pomoc dzieciom w Iraku. Jest to część akcji tej organizacji prowadzonej na całym świecie.

UNICEF działa w Iraku od ponad 12 lat. Przez ten czas zdobył doświadczenia i kontakty, które umożliwią skuteczne działanie w sytuacji kryzysowej. Jeszcze przed wojną UNICEF rozmieścił tysiące ton zapasów w Iraku i krajach ościennych, a także opracował długoterminowy plan pomocy humanitarnej.

Na najbliższe 6 miesięcy potrzebne będzie aż 150 milionów dolarów. Uzyskane w wyniku zbiórki pieniądze zostaną przeznaczone na finansowanie pięciu głównych obszarów działania:

  • Dostęp do czystej wody i systemów sanitarnych jest pierwszym z nich. Istnieje konieczność naprawy i odbudowy sieci wodociągowej i oczyszczalni. Jedna czwarta Irakijczyków nie ma dostępu do źródeł czystej wody, co może stać się przyczyną chorób, a nawet wybuchu epidemii;
  • Drugi obszar dotyczy opieki medycznej. Aż jedno na osiem dzieci umiera przed osiągnięciem piątego roku życia. 70% zgonów spowodowanych jest chorobami, którym można było zapobiec. Jeszcze przed wojną UNICEF dostarczał pomoc medyczną ponad 4 milionom dzieci. Akcja szczepień, dostawy leków i witamin oraz pomoc w funkcjonowaniu szpitali musi jednak być rozszerzona;
  • 25% dzieci w Iraku jest niedożywionych. Przy średnim miesięcznym wynagrodzeniu wynoszącym 6$, 2/3 mieszkańców Iraku uzależniło się od racji żywnościowych dostarczanych przez rząd. "Jeśli nastąpią przerwy w dostawach żywności dzieci i kobiety w ciąży będą pierwszymi ofiarami" powiedział Carel de Roy- przedstawiciel UNICEF w Iraku. Do tej pory UNICEF założył ponad 2 800 Ośrodków Pomocy, które opiekują się niedożywionymi dziećmi poniżej piątego roku życia;
  • Edukacja jest kolejnym obszarem wymagającym działań. Około 24% dzieci nie uczęszcza do szkoły. Zarobki nauczycieli wynoszące 5-8$ sprawiły, że wielu z nich musiało zmienić zawód aby przetrwać. Aż 8 tysięcy szkół wymaga odbudowy. UNICEF organizuje i wyposaża prowizoryczne szkoły w namiotach, a także szkoli nauczycieli w zakresie udzielania pomocy psychologicznej dzieciom;
  • Coraz więcej dzieci w Iraku jest porzuconych lub osieroconych, wzrasta liczba niepełnosprawnych i pracujących. UNICEF szkoli personel instytucji zajmujących się pomocą takim dzieciom, dostarcza im żywność, odzież i leki.

"Konflikt może okazać się zgubny w konsekwencjach dla dzieci w Iraku" powiedziała Carol Bellamy- Dyrektor Zarządzający UNICEF na świecie. "Niedożywione, nie zaszczepione, oddalone od swych domów dzieci są narażone na bardzo duże ryzyko". Podkreśliła, że dzieci tworzą prawie połowę populacji tego kraju.

Data publikacji: 21.02.2004
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.