FaceBook

UNICEF zwiększa skalę działań na Haiti

Większość działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się cholery skupia się w regionie Artibonite, jednak UNICEF wraz z partnerami niosą pomoc także w innych rejonach kraju.

Po trzech godzinach jazdy po zakurzonej, wyboistej drodze dwa pojazdy UNICEF wypełnione solami przeciwko odwonieniu docierają do Saint-Michel, małego rolniczego regionu położonego 300 kilometrów na północ od Saint Marc, epicentrum zachorowań na cholerę.

Na pierwszy rzut oka niewiele wskazuje, że ta mała społeczność przygotowuje się do walki z cholerą. Jednak dyrektor medyczny szpitala w Saint-Michel, Dr Lesly Andreey, wie jak duże zagrożenie dla tego karaibskiego narodu niesie choroba.

„Pierwszy przypadek zanotowaliśmy w ubiegły czwartek”, mówi Dr. Andreey. „Do tej pory zmarło 17 osób a napływ nowych chorych przybywających do szpitala nie ustał”.

W piątek, 29 października Ministerstwo Zdrowia podało, że do tej pory zdiagnozowano 4 714 hospitalizowanych przypadków cholery. 330 osób zmarło. W rejonie Artibonite, gdzie wykryto pierwsze zachorowania, dzieci poniżej 5 roku życia stanowią 21% przypadków. Całkowita liczba zachorowań wśród dzieci jest jednak potencjalnie wyższa.

„Do tej pory działania koncentrowały się na południu regionu Artibonite, najbardziej dotkniętego przez cholerę. Teraz skupiamy się na przygotowaniu mieszkańców sąsiadujących obszarów, bo epidemia rozwija się szybko”, wyjaśnia Mehoundo Faton z UNICEF, który jest jedną z osób oceniających przygotowanie ośrodków medycznych na przyjęcie pacjentów.

haili_aktualnosc_cholera6

© UNICEF Haiti/2010/Ben Steinlechner
Mehoundo Faton z UNICEF wraz z grupą współpracowników.

UNICEF przeprowadził takie działania w 11 regionach kraju: Dessalines, Drouin, Petite Riviere, Desange i Verrettes w Bas Artibonite oraz Saint Michel de l’Attalaye, Gonaïves w Haut Artibonite, a także w Mirebalais i Lascahobas w środkowej części Haiti oraz w Arcahaie na zachodzie.

W stolicy kraju, Port-au-Prince, UNICEF współorganizuje akcje informacyjne dla mieszkańców. Do 27 października 60 630 dzieci z ponad 60 obozowisk wzięło udział w specjalnych zajęciach dotyczących higieny.

W regionie Gonaives UNICEF wsparł szkolenia organizowane przez partnerską organizację Save the Children. Szkolenia dotyczyły zapobiegania przenoszenia cholery.

Niemniej jednak, mieszkaniec Saint-Michel Claudette Batiany mówi o poczuci bezsilności. „Boje się”, mówi kobieta, „Jestem nauczycielką i nie mogę iść do pracy. Moi sąsiedzi mają cholerę. To straszne. Martwię się o moją rodzinę, nikt nie wie co się dzieje”.
By uniknąć pogorszenia się sytuacji, Dr Andreey wydelegował 85 pracowników służby zdrowia, których zadaniem jest informowanie lokalnych wspólnot o tym jak chronić się przed zarażeniem.

Częścią kampanii informacyjnej jest współpraca lekarza z lokalnymi studentami. Dr Andreey przekazuje młodzieży informacje o działaniach prewencyjnych, następnie oni, jako wolontariusze, uwrażliwiają mieszkańców na kwestie związane z higieną. To ważne, by mieszkańcy wiedzieli, że mogą pić tylko przegotowaną wodę, by zawsze myli ręce przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety.

Oprócz dostarczania leków i prowadzenia kampanii w środkach masowego przekazu kluczem do poprawy sytuacji jest dotarcie do lokalnych społeczności z informacją o tym jak chronić siebie i swoje rodziny. UNICEF kontynuuje walkę z chorobą równolegle przygotowując się do pomocy Haiti w razie nadejścia huraganu Tomas.

haili_aktualnosc_cholera4

© UNICEF/NYHQ2010-2158/Marco Dormino
Matka z synem chorym na cholerę. Miasteczko L’Estère.

Data publikacji: 02.11.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.