FaceBook

UNICEF zwiększa skalę działań na Haiti

3 listopada 2010 r. - Około 4 700 zachorowań i ponad 330 zgonów. Cholera zbiera coraz większe żniwo na Haiti. UNICEF mobilizuje siły i środki by dotrzeć z pomocą do zagrożonych rejonów. Organizacja przygotowuje się też do huraganu Tomas, który zbliża się do wyspy.

Większość działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się cholery skupia się w regionie Artibonite, jednak UNICEF wraz z partnerami niosą pomoc także w innych częściach kraju.

Do tej pory (3.11) zdiagnozowano ponad 4,7 tysiąca hospitalizowanych przypadków cholery. 337 osób zmarło. W rejonie Artibonite, gdzie wykryto pierwsze zachorowania, dzieci poniżej 5 roku życia stanowią 21% przypadków. Całkowita liczba zachorowań wśród dzieci jest jednak potencjalnie wyższa.

„Do tej pory działania koncentrowały się na południu regionu Artibonite, najbardziej dotkniętego przez cholerę. Teraz skupiamy się na przygotowaniu mieszkańców sąsiadujących obszarów, bo epidemia rozwija się szybko”, wyjaśnia Mehoundo Faton z UNICEF, który jest jedną z osób oceniających przygotowanie ośrodków medycznych na przyjęcie pacjentów.

UNICEF przeprowadził takie działania w 11 regionach kraju: Dessalines, Drouin, Petite Riviere, Desange i Verrettes w Bas Artibonite oraz Saint Michel de l’Attalaye, Gonaïves w Haut Artibonite, a także w Mirebalais i Lascahobas w środkowej części Haiti oraz w Arcahaie na zachodzie.

W stolicy kraju, Port-au-Prince, UNICEF zorganizował akcje informacyjne dla najmłodszych mieszkańców. Do 27 października 60 630 dzieci z ponad 60 obozów wzięło udział w specjalnych zajęciach dotyczących higieny.

W regionie Gonaives UNICEF wsparł szkolenia organizowane przez partnerską organizację Save the Children. Szkolenia dotyczyły zapobiegania przenoszenia cholery.

Oprócz dostarczania leków, zestawów sanitarnych oraz soli przeciwko odwodnieniu kluczem do poprawy sytuacji jest dotarcie do lokalnych społeczności z informacją o tym jak chronić siebie i swoje rodziny. UNICEF kontynuuje pomoc dla mieszkańców Haiti zagrożonych chorobą równolegle przygotowując się do nadejścia huraganu Tomas.

UNICEF Polska był pierwszą organizacją w Polsce, która rozpoczęła zbiórkę na rzecz Haiti po styczniowym trzęsieniu ziemi. Dzięki ogromnemu wsparciu darczyńców organizacja zebrała 2, 9 miliona złotych, które zostały przekazane na pomoc humanitarną UNICEF na Haiti.

Data publikacji: 03.11.2010
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.